Coach's AdminSchedulesScoresBlogsGameStreamsPhoto GalleriesSport Previews
 
 
 
 
State Tournament Information



Upcoming Web Casts

(Click For Complete Broadcast Schedule & Archives)
11/18 Football  Tri-Valley vs Carey
11/18 Football  Declo vs Firth
11/18 Football  Fruitland vs Snake River


Most Recent Action Photo Galleries

(Click For Complete List Of Galleries)
11/15 Girls Basketball  Burley at Poky
11/15 Girls Basketball  Wood River vs Kimberly
11/14 Girls Basketball  St. Maries vs Potlatch
11/14 Girls Basketball  Gooding vs Canyon Ridge
11/11 Football  Challis vs Genesee
11/11 Football  Snake River vs Gooding
11/11 Football  Snake River vs Gooding 3A Semi Finals
11/11 Girls Basketball  Lake City vs Sandpoint
11/11 Girls Basketball  Filer vs Declo
11/11 Girls Basketball  Minico at Highland
11/11 Football  Deary vs Carey
11/11 Football  Deary at Carey
11/10 Football  Mountain View vs Coeur d'Alene
11/10 Football  Mountain View vs Coeur d'Alene
11/10 Football  New Plymouth vs Firth
11/10 Football  New Plymouth at Firth 2A Semi Finals
11/10 Football  Oakley vs Prairie
11/10 Football  Skyview vs Minico
11/4 Football  Sugar-Salem vs Fruitland
11/4 Football  Challis vs Horseshoe Bend


IdahoSports.com Blogs
 
Special Feature

 

2016-17 Statewide 1AD1 Boys Basketball All-Conference Selections
Published: 2/24/2017 3:52:24 PM

A compilation of 1AD1 All-Conference boys basketball selections from around the state.


Follow IdahoSports.com on Twitter: @IdahoSports

These All-Conference selections were voted upon by individual league and conference coaches around the state. Not all conferences are currently represented on this list as we have not received all of the selection lists. You can submit an All-Conference selection list to matt@idahosports.com.

Class 1A Division-I - Boys

1AD1 District 2 Whitepine League

We have not yet received the All-Conference selections for this conference.

1AD1 District 3 Western Idaho Conference

Player of the Year: Jaxon Hughes, senior, Ambrose

Coach of the Year: Juan Colunga, Wilder

All-Conference First Team

Dedi Seme, senior, Riverstone
Ethan Christianson, junior, Ambrose
Gavin Miller, junior, Horseshoe Bend
Cole Hinnenkamp, sophomore, Liberty Charter
Jack Goltry, senior, Riverstone

All-Conference Second Team

Jack Roberts, senior, Ambrose
Kyle Gardner, sophomore, North Star Charter
Fabian Blanco, senior, Wilder
Jacob Godina, senior, Notus
Quade Renfro, sophomore, Horseshoe Bend

All-Conference Honorable Mention

Ashton Valdez, senior, Liberty Charter
Caleb Zimmerman, junior, Notus
Alex Macha, senior, Riverstone
Michael Osorio, senior, Horseshoe Bend
Hunter Crownover, senior, Compass Honors
Jared Franklin, senior, Victory Charter
Sam Cole, senior, Riverstone
Paul Yenor, freshman, Ambrose
Mark Green, junior, Notus
Isaiah Renteria, junior, Wilder
Lewis Rutan, junior, Rimrock
Clay Gardner, senior, North Star Charter

1AD1 District 4 Snake River Conference

We have not yet received the All-Conference selections for this conference.

1AD1 District 5-6 High Desert Conference

We have not yet received the All-Conference selections for this conference.




Fan Comments Sign In | Register









 
Advertise on IdahoSports.com | About Us | Past Years' Information | Privacy Policy

This information is copyrighted to IdahoSports.com.
Any rebroadcast, retransmission, or other use of this information is strictly prohibited without the expressed, written, consent of IdahoSports.com.
Copyright 2017 IdahoSports.com