There are 377 fans on right now!
(Click For Complete Broadcast Schedule)
8/19 Football  Rocky Mountain vs Middleton
8/26 Football  Layton HS, UT vs Lewiston
8/26 Football  Post Falls vs Skyline, UT
8/26 Football  Beaver HS, UT vs Minico
8/26 Football  Stansbury, UT vs Skyline
8/26 Football  South Summit HS, UT vs Marsh Valley
8/27 Football  Lapwai vs Raft River
8/27 Football  Morgan HS, UT vs Pocatello
8/27 Football  Clearwater Valley vs Glenns Ferry
8/27 Football  Lehi HS, UT vs Highland (Poc)
8/27 Football  Prairie vs Oakley
8/27 Football  Toole HS, UT vs Madison
8/27 Football  Alta HS, UT vs Sandpoint
8/27 Football  Kendrick vs Notus
9/9 Football  Cole Valley Christian vs Salmon


Most Recent Action Photo Galleries

(Click For Complete List Of Galleries)
5/31 Football  Dist 4 North-South Shrine Game
5/31 Football  District 4 Shriner's All star Football game
5/23 Track & Field  State 1A Track Awards
5/23 Track & Field  State 2A Track Awards
5/23 Track & Field  State 3A Track Awards
5/23 Track & Field  State 4A Track Awards
5/23 Track & Field  State 5A Track Awards
5/21 Tennis  5A Tennis Championships
5/21 Boys Lacrosse  Jackson Hole vs Eagle
5/21 Softball  Homedale vs Weiser
5/21 Softball  Homedale vs Weiser
5/21 Track & Field  3A 2A 1A State Track Day 2 finals
5/21 Track & Field  3A 2A 1A State track Field events
5/21 Track & Field  3A-2A-1A Saterday Finals and some Fields Events
5/21 Track & Field  4A-5A State Championships- Day 2
 
2022 Girls State Basketball Recap (Day Two)
Exciting finishes and surprising upsets lead to six great championship matchups
Published: 2/18/2022 1:35:54 PM
Brandon Baney
Content Manager/Broadcaster
brandon@idahosports.com


Day 1 Recap here

5A Semifinal | Timberline 56, Rigby 49

The second-seeded Timberwolves held off the sixth-seeded Trojans, thanks in part to a huge game from Aly Cox, who scored 12 points off the bench for Timberline.  Cox earned IdahoSports.com Player of the Game honors.  Timberline (24-2) will battle district rival Boise for the 5A championship.  Rigby (19-6) will take on Lake City for third place.

5A Semifinal | Boise 45, Lake City 25

The fifth-seeded Brave clamped down on defense and turned back top-seeded Lake City to advance to the championship game.  Ella Nelson was named IdahoSports.com Player of the Game after leading the Brave with 16 points.  Boise (21-3) will face district rival Timberline in the 5A championship.  Lake City (21-4) will take on Rigby in the third place game.


5A Loser Out | Post Falls 66, Rocky Mountain 36

The fourth-seeded Trojans blew past eighth-seeded Rocky Mountain, winning by 30 to keep their season alive.  Capri Sims pulled in a double-double of 22 points and 11 rebounds, and was named IdahoSports.com Player of the Game.  Post Falls (19-8) will play for the consolation title.  Rocky Mountain's season ends at 12-15.

5A Loser Out | Thunder Ridge 46, Borah 40

The third-seeded Titans rallied past seventh-seeded Borah in a tight loser out game.  Thunder Ridge's Kennedy Stenquist tallied 17 points and 6 rebounds on her way to IdahoSports.com Player of the Game honors.  Thunder Ridge (21-4) will face Post Falls in the consolation final.  Borah concludes their season at 18-8.

4A Semifinal | Skyline 50, Blackfoot 48

The fourth-seeded Grizzlies stunned previously undefeated top seed Blackfoot, advancing to the 4A state championship game in a nail-biter.  Shay Shippen led the Griz with 14 points, and earned IdahoSports.com Player of the Game honors.  Skyline (15-13) will play for their first state title in school history.  Blackfoot (25-1) will try to earn third place.

4A Semifinal | Burley 49, Preston 36

The second-seeded Bobcats punched their ticket to the 4A state title game with a steady win over third-seeded Preston.  Amari Whiting poured in 29 points for Burley in the win, and was named IdahoSports.com Player of the Game.  Burley (24-1) will battle Skyline in the championship game.  Preston (17-8) will face Blackfoot in the third place game.

4A Loser Out | Bishop Kelly 53, Mountain Home 41

The eighth-seeded Knights surged past fifth-seeded Mountain Home in a loser out game.  Caroline Knothe was named IdahoSports.com Player of the Game after finishing with 11 points and 6 rebounds.  Bishop Kelly (19-7) will face district rival Middleton in the consolation final.  Mountain Home finishes their year at 18-8.

4A Loser Out | Middleton 50, Sandpoint 45

The seventh-seeded Vikings kept their season alive with a tight win over sixth-seeded Sandpoint.  IdahoSports.com Player of the Game Reesa Whitworth pulled down a double-double with 10 points and 11 rebounds for Middleton.  The Vikings (19-7) will play for the consolation title.  Sandpoint ends the year at 12-10.

3A Semifinal | Sugar-Salem 43, Parma 32

The top-seeded Diggers turned in a business-like performance over fifth-seeded Parma to advance to the championship.  IdahoSports.com Player of the Game Meg Fillmore led Sugar-Salem with 10 points and 3 assists.  The Diggers (21-2) will battle district rival Teton for the 3A championship.  Parma (14-11) faces Snake River for third place.

3A Semifinal | Teton 54, Snake River 41

Third-seeded Teton had a hot night offensively, and stormed past second-seeded Snake River.  Reese Kunz shot 80% from the floor and 100% from the free throw line, and finished with 12 points, 6 rebounds, 2 assists and 1 steal for Teton, and was named IdahoSports.com Player of the Game.  Teton (19-10) will face district foe Sugar-Salem for the championship.  Snake River (21-6) will battle Parma for third place.

3A Loser Out | Weiser 54, Filer 48

The fourth-seeded Wolverines defeated eighth-seeded Filer with solid play down the stretch, earning a date with conference rival Fruitland in the consolation final.  Weiser (20-8) was paced by IdahoSports.com Player of the Game Tobie Noyer, who finished with 18 points, 10 rebounds, 5 assists and 6 steals.  Filer's season ends at 14-11.

3A Loser Out | Fruitland 72, Kellogg 63

Sixth-seeded Fruitland shot past seventh-seeded Kellogg in a high-scoring loser out affair.  Abbi Roubidoux filled the stat sheet for Fruitland in the win, as she finished with 35 points on 70% shooting from the floor.  She added 6 rebounds, 8 assists and 7 steals on her way to IdahoSports.com Player of the Game honors.  Fruitland (18-6) will battle district foe Weiser in the consolation final.  Kellogg ends the year with a 13-7 record.

2A Semifinal | Aberdeen 60, Grangeville 53

Fourth-seeded Aberdeen advanced to the championship game with a solid win over top-seeded Grangeville.  Ellie Watson was a force underneath for the Tigers, and the IdahoSports.com Player of the Game finished with a double-double of 22 points and 11 rebounds.  Aberdeen (22-5) will face Cole Valley Christian in the championship game.  Grangeville (20-4) will play Melba for third place.

2A Semifinal | Cole Valley Christian 41, Melba 30

The third-seeded Chargers defeated the second-seeded Mustangs for the third time this year, and this time it earned Cole Valley a spot in the 2A title game.  Lynsie Krogh finished with 11 points and 5 rebounds for the Chargers, and earned IdahoSports.com Player of the Game honors.  Cole Valley (20-5) will battle Aberdeen in the championship.  Melba (20-4) will face off with Grangeville for third place.

2A Loser Out | Ririe 55, Declo 32

The fifth-seeded Bulldogs eliminated eighth-seeded Declo in dominating fashion.  Breyer Newman led the Ririe attack with 15 points, and was named IdahoSports.com Player of the Game.  Ririe (19-8) will fight for the consolation title.  Declo ends their season at 10-14.

2A Loser Out | Soda Springs 64, North Fremont 40

The sixth-seeded Cardinals raced past seventh-seeded North Fremont in a loser out battle.  Zippy Somsen led the Soda Springs attack with 19 points, while Jinettie Garbett added 17.  Both players shared IdahoSports.com Player of the Game honors.  The Cardinals (15-13) will face Ririe in the consolation final, while North Fremont wraps up their year with a 12-13 mark.

1AD1 Semifinal | Lapwai 75, Raft River 29

The top-seeded Wildcats raced past the fourth-seeded Trojans to advance to the championship for the second time in three years.  Jordyn McCormack-Marks led the way with 20 points, 12 rebounds, 5 assists and 6 steals, and was named IdahoSports.com Player of the Game.  Lapwai (20-3) will face league rival Prairie in the championship.  Raft River (20-5) will take on Butte County for third place.

1AD1 Semifinal | Prairie 56, Butte County 37

Third-seeded Prairie blew past second-seeded Butte County, handing the Arco squad their first loss of the season.  Kristin Wemhoff scored 12 points, dished out 8 assists, pulled down 5 rebounds and collected 4 steals for Prairie in the win.  Wemhoff was named IdahoSports.com Player of the Game.  Prairie (20-4) will face district rival Lapwai for the championship on Saturday.  Butte County (22-1) will fight for third against Raft River.

1AD1 Loser Out | Oakley 53, Liberty Charter 23

The fifth-seeded Hornets used a smothering defense to hold eighth-seeded Liberty Charter in check.  Addie Mitton collected 3 steals for the Oakley defense, and added 12 points of 4-of-8 shooting from three to earn IdahoSports.com Player of the Game honors.  Oakley (18-7) advances to the consolation final.  Liberty Charter's season concludes with a 12-12 record.

1AD1 Loser Out | Notus 64, Wallace 48

The three-point shooting of sixth-seeded Notus helped propel the Pirates past seventh-seeded Wallace in a loser out contest.  Victoria Ortega was named IdahoSports.com Player of the Game after leading Notus with 18 points, 4 rebounds and 3 steals.  Notus (17-4) will face Oakley in the consolation final.  Wallace, making their first appearance at state since 2008, finishes the year 16-6.

1AD2 Semifinal | Rockland 44, Deary 16

The top-seeded Bulldogs put on a defensive clinic against fifth-seeded Deary, advancing to their second title game appearance in the last three years.  Kiersley Boyer led Rockland with 11 points, 7 rebounds and 3 blocks, and was named IdahoSports.com Player of the Game.  Rockland (23-1) will face undefeated Council for the 1AD2 title.  Deary (16-6) will take on Richfield for third place.

1AD2 Semifinal | Council 46, Richfield 33

The second-seeded Lumberjacks moved past third-seeded Richfield to advance to the 1AD1 title game.  Council's Rhianna Iveson was named IdahoSports.com Player of the Game.  The Lumberjacks (18-0) will try to finish off their perfect season against Rockland in the championship game.  Richfield (21-6) will face Deary in the third place game.

1AD2 Loser Out | Kendrick 46, Carey 35

The fourth-seeded Tigers kept their season alive with a win over eighth-seeded Carey.  IdahoSports.com Player of the Game Erin Morgan led the way with 19 points for Kendrick.  The Tigers (19-6) will play Leadore in the consolation final.  Carey ends the year with a 13-9 record.

1AD2 Loser Out | Leadore 50, Tri-Valley 48 (OT)

The sixth-seeded Mustangs outlasted the seventh-seeded Titans in overtime.  Sadie Bird led the way for Leadore with 17 points.  She also hit 8-of-9 free throws in the third and fourth quarters, including five straight late to send the game to the extra frame.  Bird was named IdahoSports.com Player of the Game.  Leadore (20-6) will compete for the consolation title.  Tri-Valley ends the year at 15-8.

Sportsboards.com








This information is copyrighted to IdahoSports.com. Any rebroadcast, retransmission, or other use of this information is strictly prohibited without the expressed, written, consent of IdahoSports.com.

Copyright IdahoSports.com | Privacy Policy