There are 3381 fans on right now!
(Click For Complete Broadcast Schedule & Archives)
9/27 Football  Eagle vs Timberline (Boise)
9/28 Football  Borah vs Boise
9/28 Football  Butte County vs Oakley
9/28 Football  Dietrich vs Lighthouse Christian
9/28 Football  Lewiston vs Moscow
9/28 Football  Rigby vs Madison
9/28 Football  Rimrock vs Wilder
9/28 Football  Salmon vs Firth
9/28 Football  Salmon River vs Horseshoe Bend
9/28 Football  Skyline vs Hillcrest
10/4 Football  Buhl vs Wendell
10/4 Football  Homedale vs Parma
10/4 Football  Mountain View vs Borah
10/4 Football  Rocky Mountain vs Eagle
10/4 Football  Shelley vs Hillcrest


Most Recent Action Photo Galleries

(Click For Complete List Of Galleries)
9/22 Cross Country  2018 Bob Firman Invitational - DII Varsity Boys
9/22 Cross Country  2018 Bob Firman Invitational - DI Varsity Boys Sec1
9/22 Cross Country  2018 Bob Firman Invitational - Elite Varsity Girls
9/22 Cross Country  2018 Bob Firman Invitational - Elite Varsity Boys
9/22 Cross Country  2018 Bob Firman Invitational - 9th Grade Boys
9/21 Football  Skyview vs Mountain View
9/21 Football  South Fremont vs Snake River
9/21 Football  Orofino at Clarkston WA football
9/21 Football  Wendell vs Filer
9/20 Girls Soccer  Payette vs Fruitland
9/20 Football  Homedale -vs- Fruitland (JV)
9/20 Football  Rocky Mountain vs Timberline (Boise)
9/20 Volleyball  Jerome vs Canyon Ridge
9/19 Girls Soccer  Filer vs Kimberly
9/19 Girls Soccer  Rocky Mountain vs Timberline (Boise)


  Magic Valley Holiday Classic All-Tournament Teams

Magic Valley Holiday Classic All-Tournament Teams

By: Paul Kingsbury
Published: 1/2/2017 5:10:33 PM
 
The inaugural Magic Valley Holiday Classic was played at Minico and Jerome high schools December 19-21. Boys basketball teams from all over Idaho (and one from Florida) braved the weather and the roads to be there. IdahoSports.com was there too, web casting every game of the tournament. 

Here are the All-Tournament teams, selected by IdahoSports.com.

All-Tournament MVP

Max Rice - Bishop Kelly


(Not in any order)

1st Team

Logan Geist - Jerome
Bridger Gunnel - Kimberly
Jackson Randall - Kimberly
Seth Williams - Century
Brady Hollist - Shelley
Brooke King - Centennial
Delveion Jackson - Centennial
Max Rice - Bishop Kelly
Bronson King - Bishop Kelly
Dan Sabala - Bishop Kelly
Matthew Brumley - Minico
Tyson Durrant - Minico
Larry Vega - Minico
Dante Tracy - Central Florida
Reece Robinett - Middleton
Colton Richardson - Lewiston
Jaden Brown - Pocatello

2nd Team

Chance Koyle - Filer
Cooper Moon - Filer
Nick Myerhoffer - Filer
Tyler Cook - Jerome
Brien Ploss - Jerome
Connor Golay - Kimberly
Tucker Huff - Century
Deshun Harwell - Century
Adam Driscoll - Shelley
Kameron Modrow - Centennial
Jacob Russell - Bishop Kelly
DeLazarus Keys - Central Florida
Zen Goodridge - Central Florida
Caden Stevenson - Middleton
Carter Arrasmith - Middleton
Tristin Bradley - Lewiston
Kobi Gardea - Pocatello


Fan Comments Sign In | Register







This information is copyrighted to IdahoSports.com. Any rebroadcast, retransmission, or other use of this information is strictly prohibited without the expressed, written, consent of IdahoSports.com.

Copyright IdahoSports.com | Privacy Policy