There are 1774 fans on right now!
(Click For Complete Broadcast Schedule)
1/28 Boys Basketball  Eagle vs Kuna
1/31 Girls Basketball  Lake City vs Post Falls
1/31 Boys Basketball  Lake City vs Post Falls
1/31 Boys Basketball  Pocatello vs Minico
2/1 Girls Basketball  Bishop Kelly vs Ridgevue
2/2 Boys Basketball  Jerome vs Minico
2/3 Boys Basketball  Eagle vs Middleton
2/4 Boys Basketball  Capital vs Kuna
2/6 Boys Basketball  Emmett vs Ridgevue
2/6 Boys Basketball  Melba vs Ambrose
2/7 Boys Basketball  Middleton vs Kuna
2/8 Boys Basketball  South Fremont vs Sugar-Salem
2/9 Boys Basketball  Meridian vs Middleton


Most Recent Action Photo Galleries

(Click For Complete List Of Galleries)
1/27 Girls Basketball  Council vs Salmon River
1/27 Boys Basketball  Council vs Salmon River
1/27 Boys Basketball  Boise vs Timberline (Boise)
1/27 Boys Basketball  Buhl vs Kimberly
1/26 Boys Basketball  Soda Springs vs Malad 7th Grade
1/26 Boys Basketball  Soda Springs vs Malad 8th Grade
1/26 Girls Basketball  Declo vs Kimberly
1/26 Girls Basketball  Rocky Mountain vs Capital
1/26 Boys Basketball  Sugar-Salem vs Snake River
1/25 Wrestling  Marsh Valley vs Snake River
1/25 Boys Basketball  Mountain Home vs Canyon Ridge
1/25 Boys Basketball  Thunder Ridge vs Idaho Falls
1/24 Boys Basketball  Grace JV vs Malad JV
1/24 Boys Basketball  Kimberly vs Filer
1/24 Boys Basketball  Grace vs Malad
 
Girls Basketball Media Poll: February 10
The state sports media has spoken. Did your team make it into the Top 5?
Published: 12/16/2021 8:05:28 PM
 
ORDER GAME PHOTOS

Poll Methodology
The State Girls Basketball Media Poll is determined by a simple points system based on how each voting media member ranks teams in each classification. A team receives five points for a first place vote, four points for a second place vote and so on down through the fifth place team, which receives one point. The rankings are set by listing the teams' point totals from highest to lowest.

Legend
W-L: Win-Loss Record
Pts: Number of points scored in poll
Pvs: Ranking from the previous week


Girls Basketball Media Poll

Feb. 3, 2022

CLASS 5A
Team (1st-place votes)       W-L        Pts      Pvs
1. Timberline (7)              22-1       48       1
2. Lake City                   20-3       29       3
3. Coeur d'Alene (1)           19-4       22       2
4. Thunder Ridge               20-3       20       4
5. Boise                18-3       10       5
Others receiving votes: None.                   


CLASS 4A
Team (1st-place votes)        W-L        Pts      Pvs
1. Blackfoot (8)               24-0       40        1
2. Burley                      21-1       32        2
3. Preston                     15-7       20        3
4. Middleton                  17-6       15        t-4
5. Mountain Home          17-5         8         t-4
Others receiving votes: Bishop Kelly 5.                         


CLASS 3A
Team (1st-place votes)        W-L        Pts      Pvs
1. Sugar-Salem (8)             19-2       50       1
2. Snake River                 20-5       40       2
3. Fruitland                  16-5       27       3
4. Kellogg                    13-5       18       5
5. Timberlake                       16-6        7        4
Others receiving votes: Parma 4, Weiser 1.                         


CLASS 2A
Team (1st-place votes)        W-L        Pts      Pvs
1. Cole Valley Christian (8) 18-4        40       1
2. Grangeville                 18-3        30       2
3. Melba                    18-3        26       3
4. Aberdeen                  19-5        10       4
5. Ririe                       17-6        9         5
Others receiving votes: Soda Springs 5.                    


CLASS 1A DIVISION I
Team (1st-place votes)        W-L       Pts      Pvs
1. Butte County (7)            21-0       38       1
2. Lapwai                     17-3       28       3
3. Prairie (1)                  18-3       27       2
4. Raft River                    19-4       10       -
t-5. Murtaugh 17-6 4    4
t-5. Notus 15-3 4     -
Others receiving votes: Grace 3.


CLASS 1A DIVISION II
Team (1st-place votes)       W-L       Pts     Pvs
1. Rockland (7)                21-1       38       1
2. Council                     16-0       32       2
3. Kendrick (1)              18-5       25       4
4. Richfield                 19-5       11       3
5. Dietrich                    15-5       6   5
Others receiving votes: Leadore 3, Carey 3, Tri-Valley 2.

Voters:

Mark Nelke, Coeur d'Alene Press
Donn Walden, Lewiston Tribune
Brittany Cooper, KMVT
Eric Moon, KIFI
Allan Steele, Post Register
John Wustrow, Idaho Press
Michael Lycklama, Idaho Statesman
Brandon Baney, IdahoSports.com

__________________________________________________

Girls Basketball Media Poll

Feb. 3, 2022

CLASS 5A
Team (1st-place votes)       W-L        Pts      Pvs
1. Timberline (8)              20-1       48       1
2. Coeur d'Alene (2)           18-3       42       2
3. Lake City                   18-3       27       t-3
4. Thunder Ridge               19-3       20       t-3
5. Boise                16-3       11       5
Others receiving votes: Post Falls 1, Borah 1.                   


CLASS 4A
Team (1st-place votes)        W-L        Pts      Pvs
1. Blackfoot (10)               22-0       50        1
2. Burley                      20-1       40        2
3. Preston                     14-7       18        3
t-4. Mountain Home            16-5       16        t-4
t-4. Middleton                15-6       16        -
Others receiving votes: Bishop Kelly 10.                         


CLASS 3A
Team (1st-place votes)        W-L        Pts      Pvs
1. Sugar-Salem (10)             18-2       50       1
2. Snake River                 17-4       40       2
3. Fruitland                  15-5       27       3
4. Timberlake                   13-5       18       4
5. Kellogg                       11-5        7        5
Others receiving votes: Teton 4, Weiser 3, Parma 1.                         


CLASS 2A
Team (1st-place votes)        W-L        Pts      Pvs
1. Cole Valley Christian (10)17-4       50       1
2. Grangeville                 18-3        35       2
3. Melba                    17-3        34       3
4. Aberdeen                  16-4        16       4
5. Ririe                       16-6        11       5
Others receiving votes: Soda Springs 4.                    


CLASS 1A DIVISION I
Team (1st-place votes)        W-L       Pts      Pvs
1. Butte County (10)            19-0       50       1
2. Prairie                     16-3       33       2
3. Lapwai                   12-3       31       3
4. Murtaugh                    17-4       23       4
5. Grace  13-7 6    t-5
Others receiving votes: Wallace 3, Raft River 2, Notus 1, Oakley 1.


CLASS 1A DIVISION II
Team (1st-place votes)        W-L       Pts     Pvs
1. Rockland (9)                19-1       49       1
2. Council                     14-0       37       2
3. Richfield                   18-3       26       3
4. Kendrick (1)                16-5       20       4
5. Dietrich                    15-5       10   5
Others receiving votes: Leadore 8.

Voters:

Mark Nelke, Coeur d'Alene Press
Donn Walden, Lewiston Tribune
Pat Sutphin, TImes-News
Eric Moon, KIFI
Allan Steele, Post Register
Fred Davis, Bingham News Chronicle
John Wustrow, Idaho Press
Michael Lycklama, Idaho Statesman
Brittany Cooper, KMVT
Brandon Baney, IdahoSports.com









This information is copyrighted to IdahoSports.com. Any rebroadcast, retransmission, or other use of this information is strictly prohibited without the expressed, written, consent of IdahoSports.com.

Copyright IdahoSports.com | Privacy Policy