There are 825 fans on right now!
(Click For Complete Broadcast Schedule)


Most Recent Action Photo Galleries

(Click For Complete List Of Galleries)
5/23 Track & Field  State 1A Track Awards
5/23 Track & Field  State 2A Track Awards
5/23 Track & Field  State 3A Track Awards
5/23 Track & Field  State 4A Track Awards
5/23 Track & Field  State 5A Track Awards
5/21 Tennis  5A Tennis Championships
5/21 Boys Lacrosse  Jackson Hole vs Eagle
5/21 Softball  Homedale vs Weiser
5/21 Softball  Homedale vs Weiser
5/21 Track & Field  3A-2A-1A Saterday Finals and some Fields Events
5/21 Track & Field  4A-5A State Championships- Day 2
5/21 Track & Field  Some Saturday 4A/5A Track Action
5/21 Softball  Eagle vs Skyview
5/21 Softball  Owyhee vs Timberline (Boise)
5/21 Softball  South Fremont vs Buhl
 
Girls Basketball Coaches Poll (Week of 1/31)
From 5A to 1ADII, we've tabulated votes from coaches across the state to determine each classification's top five teams
Published: 12/8/2021 1:32:34 PM

ORDER GAME PHOTOS

Poll Methodology
The statewide girls basketball coaches poll is determined by a simple points system based on how each coach ranks the top five teams in their classification. A team receives five points for a first place vote, four points for a second place vote and so on down through the fifth place team, which receives one point. The rankings are set by listing the teams' point totals from highest to lowest.

Legend
W-L: Win-Loss Record (Conference record in parentheses)
Pts: Number of points scored in poll
Pvs: Ranking from the previous week


Girls Basketball Coaches Poll

Feb. 2, 2022

5A Classification

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Timberline (7) 20-1 (16-0) 41 1
2. Coeur d'Alene (1) 18-3 (9-0) 30 2
3. Thunder Ridge 19-3 (7-1) 26 3
4. Lake City (1) 18-3 (7-2) 19 4
5. Boise 16-3 (13-3) 12 5
         

Also receiving votes: Rigby, Borah

4A Classification

 Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Blackfoot (9) 22-0 (8-0) 49 1
2. Burley (1) 20-1 (12-0) 38 2
3. Preston 14-7 (4-0) 26 3
T-4. Mountain Home 16-5 (9-3) 12 4
T-4. Middleton 14-6 (13-0) 12 5
         

Also receiving votes: Skyline, Bishop Kelly, Twin Falls, Bonneville

3A Classification

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Sugar-Salem (4) 18-2 (4-0) 20 1
2. Snake River 17-4 (4-0) 16 T-2
3. Timberlake 13-5 (4-1) 9 T-2
4. Teton 14-9 (2-2) 6 4
5. Kellogg 11-4 (4-1) 4 N/A
         

Also receiving votes: Fruitland, Weiser, Parma

2A Classification

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Cole Valley Christian (5) 17-4 (12-0) 25 1
2. Grangeville 18-3 (4-0) 18 2
3. Melba 17-3 (9-3) 16 3
4. Soda Springs 11-10 (8-0) 9 5
5. Aberdeen 16-4 (6-2) 5 N/A
         

Also receiving votes: Ririe

1ADI Classification

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Butte County (3) 19-0 (4-0) 28 1
2. Lapwai (2) 12-3 (10-1) 23 2
3. Prairie (1) 16-3 (13-1) 22 3
4. Murtaugh 16-4 (9-1) 15 4
T-5. Rimrock (1) 12-7 (6-2) 5 N/A
T-5. Grace 13-7 (2-2) 5 5

Also receiving votes: Raft River, Notus, Liberty Charter

1ADII Classification

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Rockland (7) 19-1 (14-0) 43 1
2. Council (2) 14-0 (8-0) 36 2
3. Kendrick 16-5 (10-0) 26 3
4. Richfield 18-3 (5-1) 13 4
5. Dietrich 15-5 (5-1) 7 N/A
         

Also receiving votes: Tri-Valley, Deary, Leadore, Carey, Horseshoe Bend, North Gem


Girls Basketball Coaches Poll

Jan. 25, 2022

5A Classification

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Timberline (9) 18-1 (14-0) 49 1
2. Coeur d'Alene (3) 16-3 (7-0) 47 2
3. Thunder Ridge 16-3 (6-1) 28 4
4. Lake City 16-3 (6-2) 21 3
5. Boise 15-2 (12-2) 12 5
         

Also receiving votes: Rigby, Post Falls, Borah

4A Classification

 Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Blackfoot (12) 19-0 (7-0) 64 1
2. Burley (1) 18-1 (11-0) 52 2
3. Preston 14-5 (4-0) 31 3
4. Mountain Home 14-4 (7-2) 26 4
5. Middleton 11-6 (10-0) 8 N/A
         

Also receiving votes: Skyline, Bishop Kelly, Shelley, Twin Falls

3A Classification

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Sugar-Salem (5) 16-2 (3-0) 29 1
T-2. Timberlake (1) 11-4 (3-0) 21 2
T-2. Snake River 15-4 (3-0) 21 3
4. Teton 11-8 (1-2) 9 4
5. Parma 10-9 (6-2) 4 N/A
         

Also receiving votes: South Fremont, Fruitland, Kellogg, Weiser

2A Classification

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Cole Valley Christian (6) 16-4 (11-0) 38 1
2. Grangeville (1) 13-3 (2-0) 28 2
3. Melba 15-3 (7-3) 22 3
4. Ririe (1) 14-5 (6-1) 14 4
5. Soda Springs 9-10 (6-0) 10 5
         

Also receiving votes: Aberdeen, New Plymouth, Declo

1ADI Classification

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Butte County (5) 18-0 (3-0) 48 2
2. Lapwai (5) 10-3 (8-1) 46 1
3. Prairie (1) 12-3 (11-1) 34 3
4. Murtaugh 14-4 (7-1) 19 4
5. Grace 12-6 (1-2) 9 N/A
         

Also receiving votes: Raft River, Clearwater Valley, Notus

1ADII Classification

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
T-1. Rockland (4) 16-1 (12-0) 27 2
T-1. Council (1) 12-0 (7-0) 27 1
3. Kendrick (2) 14-3 (9-0) 25 3
4. Richfield 15-3 (4-1) 14 4
T-5. Tri-Valley 11-5 (4-2) 3 5
T-5. Deary 7-4 (4-2) 3 N/A

Also receiving votes: Leadore, Horseshoe Bend, Dietrich, Garden Valley


Sportsboards.com








This information is copyrighted to IdahoSports.com. Any rebroadcast, retransmission, or other use of this information is strictly prohibited without the expressed, written, consent of IdahoSports.com.

Copyright IdahoSports.com | Privacy Policy