There are 347 fans on right now!
(Click For Complete Broadcast Schedule)


Most Recent Action Photo Galleries

(Click For Complete List Of Galleries)
12/1 Boys Basketball  Gooding vs Canyon Ridge
11/24 Girls Basketball  Lakeland vs Timberlake JV
11/24 Girls Basketball  Lakeland vs Timberlake
11/24 Girls Basketball  West Side vs Firth JV
11/24 Girls Basketball  West Side vs Firth
11/24 Girls Basketball  Burley vs Canyon Ridge
11/24 Girls Basketball  Kamiah vs Grangeville
11/24 Girls Basketball  South Fremont vs Snake River
11/21 Football  Dietrich vs Carey
11/21 Football  Dietrich vs Carey
11/21 Football  Firth vs West Side
11/21 Football  Emmett vs Skyline
11/21 Football  Emmett vs Skyline
11/21 Football  Firth vs West Side
11/21 Football  Raft River vs Oakley

 
Girls Basketball Coaches Poll
From 5A to 1ADII, we've tabulated votes from coaches across the state to determine each classification's top five teams
Published: 11/13/2020 3:31:16 PM
 

ORDER GAME PHOTOS

Poll Methodology
The statewide girls basketball coaches poll is determined by a simple points system based on how each coach ranks the top five teams in their classification. A team receives five points for a first place vote, four points for a second place vote and so on down through the fifth place team, which receives one point. The rankings are set by listing the teams' point totals from highest to lowest.

Legend
W-L: Win-Loss Record
Pts: Number of points scored in poll
Pvs: Ranking from the previous week


Girls Basketball Coaches Poll

Nov. 30, 2020

5A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Mountain View (4) 0-0 20 2
2. Timberline  0-0 16 1
3. Meridian 0-0 6 -
t-4. Rigby 2-1 5 3
t-4. Thunder Ridge 4-0 5 -

Also receiving votes: Coeur d'Alene, Boise, Rocky Mountain

4A
 Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Preston (6) 3-0 44 4
2. Century (2) 2-2 31 3
3. Skyline (2) 2-1 31 3
4. Mountain Home (1) 3-1 16 -
5. Blackfoot (1) 1-2 9 1

Also receiving votes: Burley, Middleton, Twin Falls, Caldwell, Hillcrest, Lakeland, Jerome, Bonneville

3A
Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Sugar-Salem (1) 2-0 25 2
2. Timberlake (4) 2-1 24 1
3. Snake River (1) 3-0 20 3
t-4. Filer 1-1 6 4
t-4. Parma 0-0 6 5

Also receiving votes: Marsh Valley, Kimberly, Bonners Ferry

2A
Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Melba (5) 4-0 27 1
2. Cole Valley Christian (2) 1-0 22 2
3. Soda Springs 1-3 21 4
4. Ririe 3-1 14 3
5. Grangeville 2-1 8 5

Also receiving votes: New Plymouth, West Jefferson, Aberdeen

1ADI
Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Lapwai (6) 1-0 37 1
2. Grace (2) 5-0 32 2
3. Prairie 3-0 23 5
4. Butte County 3-0 10 -
5. Raft River 2-0 6 -

Also receiving votes: Genesee, Rimrock, Murtaugh, Liberty Charter, Notus, Logos

1ADII
Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Rockland (2) 2-0 14 1
t-2. Tri-Valley  0-0 7 2
t-2. Carey 1-1 7 3
4. Dietrich (1) 1-1 5 -
5. Kendrick 1-1 4 5

Also receiving votes: Mackay, Deary, Salmon River


Nov. 23, 2020

5A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Timberline (1) 0-0 20 2
2. Mountain View (3) 0-0 19 1
3. Rigby (1) 1-0 7 3
4. Coeur d'Alene 1-0 7 t-4
5. Boise 0-0 6 -

Also receiving votes: Meridian, Thunder Ridge, Eagle, Centennial, Lake City

4A
 Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Blackfoot (6) 1-2 47 t-4
2. Century (4) 2-1 42 1
3. Skyline (2) 1-1 28 3
4. Preston (1) 3-0 27 -
5. Burley 0-2 22 2

Also receiving votes: Middleton, Bishop Kelly, Caldwell, Lakeland, Hillcrest

3A
Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Timberlake (12) 1-1 67 1
2. Sugar-Salem (2) 1-0 52 2
3. Snake River 2-0 33 3
4. Filer 1-1 30 4
5. Parma 0-0 15 5

Also receiving votes: Kellogg, Marsh Valley, Fruitland, Kimberly

2A
Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Melba (6) 3-0 30 1
2. Cole Valley Christian (1) 1-0 21 t-2
3. Ririe 2-1 17 5
4. Soda Springs 1-2 13 t-2
5. Grangeville 1-1 8 4

Also receiving votes: Declo, Bear Lake, New Plymouth, West Jefferson, North Fremont, Marsing, Aberdeen

1ADI
Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Lapwai (5) 1-0 40 1
2. Grace (3) 5-0 29 2
3. Prairie 2-0 11 3
4. Genesee 0-0 11 -
5. Butte County 2-0 10 t-4

Also receiving votes: Rimrock, Raft River, Liberty Charter, Notus, Oakley

1ADII
Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Rockland (4) 1-0 20 1
2. Tri-Valley  0-0 19 2
3. Carey 0-0 15 3
4. Mackay (1) 0-0 14 5
5. Kendrick (1) 1-1 8 4

Also receiving votes: Nezperce, Deary, Dietrich, Timberline, Highland, Salmon River




Fan Comments
Sign In | Register















This information is copyrighted to IdahoSports.com. Any rebroadcast, retransmission, or other use of this information is strictly prohibited without the expressed, written, consent of IdahoSports.com.

Copyright IdahoSports.com | Privacy Policy