There are 1416 fans on right now!

(Click For Complete Broadcast Schedule)


Most Recent Action Photo Galleries

(Click For Complete List Of Galleries)
5/15 Boys Lacrosse  Boise vs Coeur d'Alene
5/13 Baseball  Canyon Ridge vs Minico
5/12 Softball  Bear Lake vs Malad District Championship
5/11 Softball  Idaho Falls vs Rigby
5/11 Softball  Bear Lake vs Malad District
5/11 Softball  Highland (Poc) vs Rigby
5/11 Baseball  Minico vs Twin Falls
5/11 Softball  Filer vs Gooding
5/10 Baseball  Bear Lake vs Malad
5/8 Baseball  McCall-Donnelly vs Weiser
5/7 Softball  Blackfoot vs Rigby
5/7 Baseball  Filer vs Kimberly
5/7 Softball  Kimberly vs Filer
5/6 Baseball  Bonneville vs Blackfoot
5/6 Baseball  Minico vs Canyon Ridge

 
Girls Basketball Media Poll
Media members from across the state have cast their votes. Did your team make it into the top 5?
Published: 8/26/2018 10:25:38 PM
 
ORDER GAME PHOTOS

Poll Methodology
The State Girls Basketball Media Poll is determined by a simple points system based on how each voting media member ranks teams in each classification. A team receives five points for a first place vote, four points for a second place vote and so on down through the fifth place team, which receives one point. The rankings are set by listing the teams' point totals from highest to lowest.

Legend
W-L: Win-Loss Record
Pts: Number of points scored in poll
Pvs: Ranking from the previous week


Girls Basketball Media Poll

Feb. 9, 2021

5A Classification

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Coeur d'Alene (8) 17-1 48 1
2. Mountain View (2) 16-2 41 2
3. Rigby 18-3 21 4
4. Thunder Ridge 18-3 18 5
5. Timberline 10-2 11 3
       

 Other receiving votes: Boise 9, Meridian, 2

4A Classification

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Middleton (7) 15-2 47 1
2. Century (2) 15-5 34 3
3. Skyline 16-6 27 5
4. Blackfoot (1) 16-6 26 2
5. Preston 16-7 7 4
         

Other receiving votes: Burley 7, Bishop Kelly 2.

3A Classification

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Sugar-Salem (9) 22-1 49 1
2. Timberlake (1) 19-2 41 2
3. Parma 15-4 24 4
4. Snake River 19-5 23 3
5. Filer 15-8 7 -

Other receiving votes: Bonners Ferry 3, Marsh Valley 3

2A Classification

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Cole Valley (8) 16-1 48 1
2. Ririe (2) 21-2 39 2
3. Grangeville 14-4 28 3
4. Melba 18-3 23 4
5. Valley 15-6 6 5
         

Other receiving votes: West Jefferson 3, New Plymouth 1

1ADI Classification

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Lapwai (10) 18-1 50 1
2. Prairie 18-2 39 2
3. Grace 17-3 25 3
4. Genesee 15-5 19 5
5. Murtaugh 17-4 10 4
         

Other receiving votes: Rimrock 4, Liberty Charter 3.

1ADII Classification

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Rockland (7) 17-3 45 1
2. Tri-Valley (1) 16-3 37 2
3. Mackay (2) 15-3 33 3
4. Kendrick 17-5 24 4
5. Carey 8-2 5 -
       

Other receiving votes: Garden Valley 4, Camas County 2.

VOTERS

Paul Kingsbury, IdahoSports.com
Andrew Houghton, Idaho State Journal                                
Brittany Cooper, KMVT                                 
Dave Nichols, The Spokesman-Review                               
Donn Walden, The Lewiston Tribune                       
Dylan Carder, KIFI                             
Fred Davis,  Bingham News Chronicle                                 
John Wustrow, Idaho Press                           
Mark Nelke, Coeur d'Alene Press                             
Michael Lycklama, Idaho Statesman                        

 


Feb. 2, 2021

5A Classification

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Coeur d'Alene (6) 15-1 40 1
2. Mountain View 14-2 32 2
3. Timberline (2) 9-1 23 4
4. Rigby (1) 17-3 16 5
5. Thunder Ridge 17-3 14 5
       

 Other receiving votes: Meridian, 10.

4A Classification

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Middleton (5) 14-2 37 1
2. Blackfoot (3) 15-5 35 2
3. Century (1) 14-6 25 3
4. Preston 15-6 14 5
5. Skyline 14-6 12 -
         

Other receiving votes: Burley 11, Bishop Kelly 1.

3A Classification

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Sugar-Salem (8) 20-1 44 1
2. Timberlake (1) 16-2 37 2
3. Snake River 17-4 22 4
4. Parma 14-5 21 3
5. Bonners Ferry 11-4 6 5

Other receiving votes: Filer 4, American Falls 1.

2A Classification

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Cole Valley (5) 15-1 39 2
2. Ririe (3) 19-2 36 1
3. Grangeville (1) 13-3 26 3
4. Melba 17-3 20 4
5. Valley 15-5 5 -
         

Other receiving votes: Aberdeen 4, New Plymouth 3, West Jefferson 3.

1ADI Classification

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Lapwai (9) 18-0 45 1
2. Prairie 17-2 34 2
3. Grace 16-3 23 3
4. Murtaugh 16-3 11 5
5. Genesee 13-4 8 4
         

Other receiving votes: Rimrock 7, Butte County 4, Liberty Charter 3.

1ADII Classification

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Rockland (5) 15-3 38 1
2. Tri-Valley (2) 15-3 35 3
3. Mackay (2) 17-3 32 4
4. Kendrick 13-5 20 2
5. Camas County 11-4 5 -
       

Other receiving votes: Garden Valley 3, Carey 2.

VOTERS

Andrew Houghton, Idaho State Journal
Brandon Hill, IdahoSports.com
Dave Nichols, The Spokesman-Review
Donn Walden, The Lewiston Tribune
Fred Davis, Bingham News Chronicle
Greg Woods, Post Register
John Wustrow, Idaho Press
Mark Nelke, Coeur d'Alene Press
Michael Lycklama, Idaho Statesman



Fan Comments
Sign In | Register















This information is copyrighted to IdahoSports.com. Any rebroadcast, retransmission, or other use of this information is strictly prohibited without the expressed, written, consent of IdahoSports.com.

Copyright IdahoSports.com | Privacy Policy