There are 153 fans on right now!
(Click For Complete Broadcast Schedule)


Most Recent Action Photo Galleries

(Click For Complete List Of Galleries)
12/1 Boys Basketball  Gooding vs Canyon Ridge
11/24 Girls Basketball  Lakeland vs Timberlake JV
11/24 Girls Basketball  Lakeland vs Timberlake
11/24 Girls Basketball  West Side vs Firth JV
11/24 Girls Basketball  West Side vs Firth
11/24 Girls Basketball  Burley vs Canyon Ridge
11/24 Girls Basketball  Kamiah vs Grangeville
11/24 Girls Basketball  South Fremont vs Snake River
11/21 Football  Dietrich vs Carey
11/21 Football  Dietrich vs Carey
11/21 Football  Firth vs West Side
11/21 Football  Emmett vs Skyline
11/21 Football  Emmett vs Skyline
11/21 Football  Firth vs West Side
11/21 Football  Raft River vs Oakley




As voted on by a group of sports media guys, comparable only to the Illuminati.

Media Rankings - January 20, 2015
Don't forget to leave a comment at the bottom of the page!

This week's voters:
Mark Nelke, Coeur d'Alene Press
Bradley Guire, Idaho Press-Tribune
Greg Lee, Spokesman-Review
Jeff Pinkham, Post Register
Max McCombs, Times-News
Paul Kingsbury, IdahoSports.com
Michael Lycklama, Idaho Statesman
Madison Guernsey, Idaho State Journal

Records as of Monday, January 19th

Class 5A		
Team (1st-place votes)	W-L	Pts	Pvs
1. Highland (5)	11-1	40	1
2. Post Falls (2)	13-1	30	2
3. Hillcrest (1)	11-1	16	3
4. Capital	9-2	13	5
5. Timberline	10-2	10	4
Others receiving votes: Rocky Mountain 9, 	Skyline 2. 

How we voted: 1. Hillcrest 2. Highland 3. Post Falls 4. Skyline 5. Capital

Class 4A		
Team (1st-place votes)	W-L	Pts	Pvs
1. Preston (7)	13-1	39	1
2. Lakeland	10-3	28	t-3
3. Middleton (1)	9-4	20	2
4. Burley	8-4	12	5
5. Mountain Home	10-3	11	t-3
Others receiving votes: Skyview 6, Twin Falls 2, Rigby 1, Century 1.

How we voted: 1. Preston 2. Lakeland  3. Skyview 4. Mt Home 5. Twin Falls

Class 3A				
Team (1st-place votes)	W-L	Pts	Pvs
1. Kellogg (5)	9-3	33	3
2. Buhl (1)	10-3	29	2
3. Payette (1)	11-2	28	1
4. Emmett (1)	8-5	16	--
5. Weiser	9-4	9	4
Others receiving vote: Homedale 4, 	Shelley 1. 

How we voted: 1. Kellogg 2. Payette 3. Emmett 4. Buhl 5. Homedale 

Class 2A				
Team (1st-place votes)	W-L	Pts	Pvs
1. Firth (7)	12-1	39	2
2. Soda Springs (1)	12-1	33	1
3. St. Maries	8-1	20	3
4. Bear Lake	11-3	10	--
5. West Jefferson	9-2	7	t-4
Others receiving votes: Nampa Christian 6, Declo 3, Grangeville 2. 

How we voted: 1. Firth 2. Soda Springs 3. St Maries 4. Nampa Christian 5. West Jefferson

Class 1A Division I				
Team (1st-place votes)	W-L	Pts	Pvs
1. Liberty Charter (4)	12-1	34	1
2. Prairie (3)	9-3	31	2
3. Ambrose (1)	10-4	15	--
4. Genesee	9-1	13	3
5. Notus	10-2	13	4
Others receiving votes: Butte County 10, Lapwai 3, Oakley 1. 

How we voted: 1. Liberty Charter 2. Prairie 3. Ambrose 4. Genesee 5. Notus 

Class 1A Division II				
Team (1st-place votes)	W-L	Pts	Pvs
1. Dietrich (3)	10-1	33	3
2. Wilder (5)	10-0	30	2
3. Carey	9-1	27	4
4. Sho-Ban	7-3	9	1
5. Summit Academy	8-2	8	5
Others receiving votes: Rockland 6, North Gem 4, Mackay 2, Logos 1. 

How we voted: 1. Wilder 2. Dietrich 3. Carey 4. North Gem 5. Summit Academy






Fan Comments



This information is copyrighted to IdahoSports.com. Any rebroadcast, retransmission, or other use of this information is strictly prohibited without the expressed, written, consent of IdahoSports.com.

Copyright IdahoSports.com | Privacy Policy