Coach's AdminSchedulesScoresBlogsGameStreamsPhoto GalleriesSport Previews
 
 
 
 

Upcoming Web Casts

(Click For Complete Broadcast Schedule & Archives)
1/23 Boys Basketball  American Falls vs Aberdeen
1/24 Girls Basketball  Firth vs Ririe
1/24 Boys Basketball  Vallivue vs Emmett
1/24 Boys Basketball  West Side vs Marsh Valley
1/25 Boys Basketball  Payette vs Fruitland
1/25 Boys Basketball  Sugar-Salem vs South Fremont
1/26 Girls Basketball  Horseshoe Bend vs Notus
1/26 Girls Basketball  Bear Lake vs Aberdeen
1/26 Boys Basketball  Burley vs Rigby
1/26 Boys Basketball  Horseshoe Bend vs Notus
1/26 Girls Basketball  Parma vs Homedale
1/26 Boys Basketball  Skyview vs Bishop Kelly
1/27 Boys Basketball  Parma vs Fruitland
1/31 Boys Basketball  Madison vs Rigby
1/31 Boys Basketball  Preston vs Century
2/2 Boys Basketball  Challis vs Grace
2/2 Boys Basketball  Mountain View vs Meridian
2/2 Boys Basketball  Skyline vs Blackfoot
2/2 Boys Basketball  Weiser vs Fruitland
2/3 Boys Basketball  Dietrich vs Rockland
2/7 Boys Basketball  Firth vs Ririe
2/7 Boys Basketball  Homedale vs Fruitland
2/8 Boys Basketball  Boise vs Mountain View
2/9 Boys Basketball  Sugar-Salem vs Shelley
2/9 Boys Basketball  Vallivue vs Skyview


Most Recent Action Photo Galleries

(Click For Complete List Of Galleries)
1/20 Girls Basketball  JV Buhl vs Canyon Ridge
1/20 Girls Basketball  Buhl vs Canyon Ridge
1/20 Girls Basketball  Fresh Buhl vs Canyon Ridge
1/19 Boys Basketball  New Plymouth -vs- McCall JV & JV-B
1/19 Girls Basketball  Post Falls vs Lake City
1/19 Girls Basketball  Ambrose vs Riverstone
1/19 Boys Basketball  Raft River vs Murtaugh
1/19 Boys Basketball  Gooding vs Kimberly
1/19 Boys Basketball  Ambrose vs Riverstone
1/18 Girls Basketball  JV Kimberly vs Gooding
1/18 Girls Basketball  Twin Falls vs. Burley JV
1/18 Boys Basketball  Potlatch vs St. Maries
1/18 Girls Basketball  Emmett vs Bishop Kelly
1/18 Girls Basketball  Twin Falls vs Burley
1/18 Girls Basketball  Kimberly vs Gooding
1/16 Boys Basketball  New Plymouth -vs- Ontario -JV-
1/16 Girls Basketball  Minico JV vs Twin Falls JV
1/16 Girls Basketball  Minico vs Twin Falls
1/16 Boys Basketball  Ontario (OR) vs New Plymouth
1/13 Girls Basketball  Orofino vs St. Maries


IdahoSports.com Blogs
 
Special Feature

 

5A Boys & Girls All-Tournament Teams
Published: 3/13/2017 11:39:32 AM

Our team of broadcasters picked the All-Tournament Teams for each classification based on what they saw during the games. Comment below!


5A Girls Real Dairy Shootout All-Tournament Team

Most Valuable Player
Tori Williams, Senior, Centennial Patriots
A tournament high 53 pts;  18 total field goals;  7 three pointers;  21 rebounds;  12 assists; 10/11 free throws

First Team
Melody Kempton, Junior, Post Falls Trojans
Abby Mangum, Senior, Eagle Mustangs
Nina Carlson, Senior, Lake City Timberwolves
Taeli Carrillo, Senior, Mountain View Mavericks
Lauren Brocke, Senior, Centennial Patriots


Second Team
Cassidy Tiegs, Senior, Eagle Mustangs
Bayley Brennen, Junior, Post Falls Trojans
Leah Dougherty, Senior, Madison Bobcats
Keara Simpson, Junior, Lake City Timberwolves
Alicia Curry, Junior, Centennial Patriots


Third Team
Abby Kreiser, Senior, Mountain View Mavericks
Allie Thayne, Junior, Highland Rams
Madi Thurston, Senior, Kuna Kavemen
Janie King, Junior, Eagle Mustangs
Tyler McCliment-Call, Freshman, Post Falls Trojans


Honorable Mention
Makenna Baker, Sophomore, Highland Rams
Hannah Wilson, Junior, Madison Bobcats
Ashlyn Van Campen, Senior, Kuna Kavemen
Lauren Rewers, Senior, Lake City Timberwolves
Chloe Teets, Sophomore, Lake City Timberwolves

6th Man
McKenna Emerson, Junior, Eagle Mustangs


5A Boys State Tournament All-Tournament Team

Most Vaulable Player
Kobe Terashima, Senior, Rocky Mountain
14.9 ppg, 9/11 FT’s, 5.3 rpg, 5.3 apg

First Team
Kolby Lee, Senior – Rocky Mountain
Delveion Jackson – Centennial
Brooks King – Centennial
Trystan Bradley – Lewiston
Jaxon Edelmeyer – Madison

Second Team
Dillan Sorensen – Bonneville
Tyler O’Donnell – Rocky Mountain
Jackson Cleverly – Centennial
Jake Pfennigs – Post Falls
Lucas Centeno – Boise

Third Team
Hunter Ranstrom – Rocky Mountain
Riley Way – Lewiston
Drake Thompson – Post Falls
Mason Downey – Madison
Tyler Scoresby – Bonneville

Honorable Mention
Colton Richardson – Lewiston
Nate Webb – Madison
Kehari Harrigfeld – Bonneville
Jalen Galloway – Mountain View
Cam Howard – Mountain View

6th Man
Garrett Hall – Rocky Mountain




Fan Comments Sign In | Register









 
Advertise on IdahoSports.com | About Us | Past Years' Information | Privacy Policy

This information is copyrighted to IdahoSports.com.
Any rebroadcast, retransmission, or other use of this information is strictly prohibited without the expressed, written, consent of IdahoSports.com.
Copyright 2018 IdahoSports.com