There are 1146 fans on right now!
(Click For Complete Broadcast Schedule)


Most Recent Action Photo Galleries

(Click For Complete List Of Galleries)
11/24 Girls Basketball  Lakeland vs Timberlake
11/24 Girls Basketball  West Side vs Firth JV
11/24 Girls Basketball  West Side vs Firth
11/24 Girls Basketball  Kamiah vs Grangeville
11/24 Girls Basketball  South Fremont vs Snake River
11/21 Football  Dietrich vs Carey
11/21 Football  Dietrich vs Carey
11/21 Football  Firth vs West Side
11/21 Football  Emmett vs Skyline
11/21 Football  Emmett vs Skyline
11/21 Football  Firth vs West Side
11/21 Football  Raft River vs Oakley
11/21 Football  Raft River vs Oakley
11/21 Football  Rocky Mountain vs Rigby
11/21 Football  Sugar-Salem vs Homedale

 
Volleyball Coaches Poll
From 5A to 1ADII, we have the top five volleyball teams for every class in Idaho
Published: 9/12/2019 12:25:41 PM
 


The State Volleyball Coaches Poll is determined by a simple points system based on how each coach ranks the top five teams in their classification. A team receives five points for a first-place vote, four points for a second place vote and so on down through the fifth place team, which receives one point. The rankings are set by listing the teams' point totals from highest to lowest.

Legend
Pts: Number of points scored in poll
Pvs: Ranking from the previous week

Oct. 8 Volleyball Coaches Poll

Class 5A

Rank Team Name (1st Place Votes) Pts Pvs
1. Skyview (2) 28 1
2. Madison (3) 18 2
3. Eagle (2) 16 -
4. Post Falls 13 t-3
5. Boise 11 -

Also receiving votes: Thunder Ridge, Highland(1), Timberline, Mountain View. Lake City, Coeur d'Alene, Kuna, Rocky Mountain.

Class 4A

Rank Team Name (1st Place Votes) Pts Pvs
1. Bonneville (6) 34 1
2.  Burley 17 2
3. Middleton 16 3
4. Twin Falls (2) 13 4
5. Preston 11 -
       
       

Also receiving votes: Wood River, Lakeland, Skyline, Canyon Ride, Century, Nampa, Columbia, Minico.

Class 3A

Rank Team Name (1st Place Votes) Pts Pvs
1. Sugar-Salem (8) 59 1
2. Parma (3) 35 5
3. Fruitland (1) 33 2
4. Kimberly 20 3
5. South Fremont 18 4

Also receiving votes: Kellogg(2), Filer, CDA Charter, Teton, Timberlake, Gooding, Snake River, Priest River, American Falls, Bonners Ferry.

Class 2A

Rank Team Name (1st Place Votes) Pts Pvs
1. Melba (2) 25 1
2. Bear Lake (3) 23 3
t-3. West Side (1) 9 2
t-3. Firth 9 -
5. West Jefferson 7 4
       

Also receiving votes: Ririe, Nampa Christian, Orofino, St. Maries.

Class 1ADI

Rank Team Name (1st Place Votes) Pts Pvs
1. Troy (3) 23 1
2. Genesee (2) 17 2
3. Lighthouse Christian 9 3
4. Butte County 8 t-4
5. 7 - -

Also receiving votes: Oakley, Potlatch, Wallace, Liberty Charter.

Class 1ADII

Rank Team Name (1st Place Votes) Pts Pvs
1. Castleford (7) 49 1
2. Watersprings (3) 39 3
3. Tri-Valley (1) 38 2
4. Leadore 11 t-5
5. Mackay 7 -
       

Also receiving votes: Horseshoe Bend, Clark Fork, North Gem, Highland(1), Sun Valley Community School, Richfield, Nezperce, Genesis Prep, Rockland, Kendrick.


Oct. 8 Volleyball Coaches Poll

Class 5A

Rank Team Name (1st Place Votes) Pts Pvs
1. Skyview (2) 29 t-1
2. Madison (3) 22 t-1
t-3. Post Falls 9 5
t-3. Mountain View (1) 9 -
5. Thunder Ridge 7 3

Also receiving votes: Boise, Highland (1), Eagle, Timberline, Coeur d'Alene, Capital.

Class 4A

Rank Team Name (1st Place Votes) Pts Pvs
1. Bonneville (5) 32 1
2.  Burley (1) 22 4
3. Middleton 19 2
4. Twin Falls (2) 13 3
5. Wood River 9 t-5
       
       

Also receiving votes: Century, Skyline, Bishop Kelly (1), Preston, Nampa, Canyon Ridge, Shelley, Columbia, Minico, Vallivue, Ridgevue.

Class 3A

Rank Team Name (1st Place Votes) Pts Pvs
1. Sugar-Salem (8) 50 1
2. Fruitland (2) 41 2
3. Kimberly (1) 17 4
4. South Fremont 17 4
5. Parma (1) 16 -

Also receiving votes: Filer, Gooding, Kellogg, CDA Charter, American Falls, Homedale.

Class 2A

Rank Team Name (1st Place Votes) Pts Pvs
1. Melba (2) 16 -
2. West Side (1) 12 2
3. Bear Lake (1) 11 3
4. West Jefferson 5 -
5. Nampa Christian 4 5
       

Also receiving votes: Orofino, Malad, Cole Valley Christian, Ririe, Firth.

Class 1ADI

Rank Team Name (1st Place Votes) Pts Pvs
1. Troy (6) 33 1
2. Genesee (1) 21 2
3. Lighthouse Christian 23 -
t-4. Butte County 7 -
t-4. North Star Charter 7 -

Also receiving votes: Prairie, Potlatch, Liberty Charter, Greenleaf Friends, Wallace, Shoshone.

Class 1ADII

Rank Team Name (1st Place Votes) Pts Pvs
1. Castleford (5) 38 1
2. Tri-Valley (2) 30 2
3. Watersprings (2) 28 4
4. Clark Fork 8 -
t-5. Richfield 6 -
t-5. Leadore 6 -

Also receiving votes: Horseshoe Bend, North Gem, Mackay, Nezperce, Council, Salmon River, Sun Valley Community School, Dietrich.



Fan Comments
Sign In | Register















This information is copyrighted to IdahoSports.com. Any rebroadcast, retransmission, or other use of this information is strictly prohibited without the expressed, written, consent of IdahoSports.com.

Copyright IdahoSports.com | Privacy Policy