There are 1881 fans on right now!
(Click For Complete Broadcast Schedule)
3/3 Boys Basketball  Prairie vs Riverstone
3/3 Boys Basketball  Rockland vs Clark Fork
3/3 Boys Basketball  Dietrich vs North Gem
3/3 Boys Basketball  Victory Charter vs Grace
3/3 Boys Basketball  Liberty Charter vs Lapwai
3/3 Boys Basketball  Richfield vs Timberline (Weippe)
3/3 Boys Basketball  Carey vs Garden Valley
3/3 Boys Basketball  Oakley vs Lakeside
3/4 Boys Basketball  Bishop Kelly vs Lakeland
3/4 Boys Basketball  Boise vs Rigby
3/4 Boys Basketball  Bonners Ferry vs Teton
3/4 Boys Basketball  Melba vs St. Maries
3/4 Boys Basketball  Mountain View vs Meridian
3/4 Boys Basketball  Ambrose vs Bear Lake
3/4 Boys Basketball  Hillcrest vs Skyline


Most Recent Action Photo Galleries

(Click For Complete List Of Galleries)
3/27 Wrestling  3A State Wrestling Semi Finals
3/27 Wrestling  3A State Wrestling Finals
3/26 Wrestling  5A State Wresting Semi Finals
2/27 Boys Basketball  Murtaugh vs Liberty Charter
2/27 Boys Basketball  Richfield vs Council
2/27 Wrestling  2A State Wrestling Championship Awards
2/27 Wrestling  2A Wrestling Championship Matches
2/27 Wrestling  3A State Wrestling Championship Awards
2/27 Boys Basketball  Preston vs Pocatello
2/27 Wrestling  2a 3a State Wrestling Championship Finals
2/26 Wrestling  4A (98 & 132) State Wrestling Finals
2/26 Wrestling  4A State Wrestling Championship Awards
2/26 Wrestling  5A State Wrestling Championship Awards
2/26 Wrestling  5A State Wrestling Finals
2/25 Boys Basketball  Marsing vs New Plymouth

 
2A Boys Basketball All-Tournament Teams
Our broadcast crew of Paul Kingsbury and Clay Hatfield makes their selections for the All-Tournament teams for the 2A classification.
Published: 3/4/2019 10:01:42 AM
 





 
There were many great performances on the floor during the 2019 2A Real Dairy Shootout! We tasked our broadcast crew with selecting the All-Tournament teams. See who they chose below.

ORDER TOURNAMENT PHOTOS

PURCHASE TOURNAMENT AUDIO PACKAGE

LISTEN TO ARCHIVES 

FINAL BRACKET

2A Boys Basketball All-Tournament Teams

MVP
Garrett Hawkes, North Fremont
25 PPG, 6.3 RPG, 3.7 APG, 2.3 BPG, 4 SPG
2X Player of Game, including Title Game MVP

1st Team
Michael Ure, Ririe
Ricky Golenor, Cole Valley Christian
Owen Teuscher, Bear Lake
Larz Sutton, Ririe
Dylan Krogh, Cole Valley Christian

2nd Team
Enrique Quebrado, Marsing
Blake Oberhansley, North Fremont
Jacob Ankeny, Marsing
Trey Shaul, Bear Lake
Zack Petersen, Bear Lake

Honorable Mention
Jackson Pritchard, St. Maries
Bart Gibby, Declo
Kaden Hammond, St. Maries
Dan Howard, St. Maries
Stockton Brown, West Side

Defensive MVP
Garrett Hawkes, North Fremont
Tournament totals: 12 Defensive Rebounds, 7 Blocks, 12 Steals

6th Man Award
Tyler Lohman, St. Maries 
4.3 PPG, 3.3 RPG, 1.7 SPG

 


Fan Comments
Sign In | Register















This information is copyrighted to IdahoSports.com. Any rebroadcast, retransmission, or other use of this information is strictly prohibited without the expressed, written, consent of IdahoSports.com.

Copyright IdahoSports.com | Privacy Policy