There are 2503 fans on right now!
(Click For Complete Broadcast Schedule & Archives)
3/5 Boys Basketball  Fruitland vs Snake River
3/5 Boys Basketball  Lapwai vs Oakley
3/5 Boys Basketball  Melba vs West Side
3/5 Boys Basketball  Liberty Charter vs Grace
3/5 Boys Basketball  Meridian vs Rocky Mountain
3/5 Boys Basketball  New Plymouth vs St. Maries
3/5 Boys Basketball  Eagle vs Rigby
3/5 Boys Basketball  Lakeside vs Garden Valley
3/5 Boys Basketball  Riverstone vs Potlatch
3/5 Boys Basketball  Sugar-Salem vs Kellogg
3/5 Boys Basketball  Dietrich vs Mackay
3/5 Boys Basketball  Filer vs Homedale


Most Recent Action Photo Galleries

(Click For Complete List Of Galleries)
2/27 Boys Basketball  Genesis Prep vs Lakeside (District Playoff)
2/27 Boys Basketball  Cole Valley Christian vs New Plymouth
2/26 Boys Basketball  Lewiston vs Post Falls (District Playoff)
2/25 Boys Basketball  Grangeville vs St. Maries
2/25 Boys Basketball  Filer vs Kimberly
2/24 Boys Basketball  Marsh Valley vs Snake River
2/22 Girls Basketball  Cole Valley Christian vs Soda Springs
2/22 Girls Basketball  Cole Valley Christian vs Soda Springs
2/22 Boys Basketball  Eagle vs Rocky Mountain
2/22 Girls Basketball  Timberlake vs Snake River
2/22 Girls Basketball  Timberlake vs Snake River
2/22 Girls Basketball  Bonneville vs Century
2/22 Girls Basketball  Bonneville vs Century
2/22 Girls Basketball  Timberline (Boise) vs Mountain View
2/22 Girls Basketball  Timberline (Boise) vs Mountain View


 
IS Staff

editor@idahosports.com

Twitter: @idahosports | Instagram: @idahosports | Facebook: @idahosports


3A Boys Basketball All-Tournament Teams

Our broadcast crew of Matt Harris and Lance Taylor makes their selections for the All-Tournament teams for the 3A classification.

By: IS Staff
Published: 3/3/2019 10:50:05 PM
 





 
There were many great performances on the floor during the 2019 3A Real Dairy Shootout! We tasked our broadcast crew with selecting the All-Tournament teams. See who they chose below.

ORDER TOURNAMENT PHOTOS

PURCHASE TOURNAMENT AUDIO PACKAGE

LISTEN TO ARCHIVES 

FINAL BRACKET

3A Boys Basketball All-Tournament Teams

MVP
Kyler Handy, Sugar-Salem 
9.0 PPG, 7.3 RPG, 3.0 BPG, 1.3 SPG, 70.6% FG

1st Team
Cole Eiguren, Fruitland
Jake O'Neil, Fruitland
Tanner Harris, Sugar-Salem
Dawson Cummins, Kimberly
Gerohm Rihari, Sugar-Salem

2nd Team
Graden Nearing, Kellogg
Braxton Hammond, Kimberly
Drake Stampfli, Fruitland
Braydon Jensen, Parma
Jared Nielsen, Parma

Honorable Mention
Mitch Lindsay, Snake River
Chase Gardom, Timberlake
Jacob McNabb, Marsh Valley
Brennen Atkins, Kellogg
Raiden Rickets, Kellogg

Defensive Player of the Tournament
Payton Campbell, Marsh Valley

6th Man Award
Brant Etherington, Kimberly

 


Fan Comments Sign In | Register















This information is copyrighted to IdahoSports.com. Any rebroadcast, retransmission, or other use of this information is strictly prohibited without the expressed, written, consent of IdahoSports.com.

Copyright IdahoSports.com | Privacy Policy