There are 4373 fans on right now!
(Click For Complete Broadcast Schedule)
9/23 Football  Timberline (Boise) vs Boise
9/24 Football  Clearwater Valley vs Logos
9/24 Football  Kuna vs Capital
9/24 Football  Lakeland vs Post Falls
9/24 Football  Meridian vs Eagle
9/24 Football  Minico vs Burley
9/24 Football  Mountain Home vs Kimberly
9/24 Football  Pocatello vs Idaho Falls
9/24 Football  Ridgevue vs Middleton
9/30 Football  Kuna vs Borah
10/1 Football  Dietrich vs Butte County
10/1 Football  Highland (Poc) vs Thunder Ridge
10/1 Football  Moscow vs Lewiston
10/1 Football  Preston vs Sugar-Salem
10/1 Football  Soda Springs vs West Side


Most Recent Action Photo Galleries

(Click For Complete List Of Galleries)
9/17 Football  West Jefferson vs Malad JV
9/17 Volleyball  Vision Charter vs Hagerman
9/17 Boys Soccer  Immaculate Conception vs Timberlake
9/17 Volleyball  Cole Valley vs Council
9/17 Volleyball  Nampa Christian vs Vision Charter
9/17 Football  Caldwell vs Columbia
9/17 Football  Castleford vs Murtaugh
9/17 Football  Idaho City vs Tri-Valley
9/17 Football  West Jefferson vs Malad
9/16 Volleyball  Kimberly vs Filer
9/16 Football  Meridian vs Capital
9/16 Volleyball  Oakley vs Murtaugh
9/15 Boys Soccer  Jerome vs Canyon Ridge
9/15 Cross Country  East Boise X-C Classic JV
9/15 Cross Country  East Boise X-C Classic boys

 
1AD2 Girls Basketball All-Tournament Teams
Our broadcast crew of Gary Jones and Josh Byers makes their selections for the All-Tournament teams for the 1AD2 classification.
Published: 2/18/2019 11:43:11 AM
 





 
There were many great performances on the floor during the 2019 1AD2 Real Dairy Shootout! We tasked our broadcast crew with selecting the All-Tournament teams. See who they chose below.

ORDER TOURNAMENT PHOTOS

PURCHASE TOURNAMENT AUDIO PACKAGE

LISTEN TO ARCHIVES 

FINAL BRACKET

1AD2 Girls Basketball All-Tournament Teams

MVP
Chevelle Shepherd, Senior, Salmon River
25.3 PPG, 6.3 RPG, 4.3 APG, 4.7 SPG

1st Team
Sydney Boyer, Senior, Nezperce
Lotus Harper, Sophomore, Salmon River
Harley Jackson, Junior, Sho-Ban
Bella Murekatete, Senior, Genesis Prep
Kylie Wood, Sophomore, Carey

2nd Team
Erin Morgan, Freshman, Kendrick
Reesha Pokibro, Sophomore, Sho-Ban
Rachel Schroeder, Senior, Genesis Prep
Hannah Stapleton, Senior, Nezperce
Athana Versis, Senior, Carey

Honorable Mention
Matigan Bingham, Senior, Dietrich
Mya Brown, Junior, Kendrick
Caitlyn Cronce, Junior, Nezperce
Madalyn Permann, Junior, Rockland
Jordyn Pottenger, Sophomore, Salmon River

Defensive Player of the Tournament
Kodi Green, Senior, Carey

6th Man Award
Drew Stacy, Freshman, Kendrick

Records Set
Most Points Game: Harley Jackson, Junior, Sho-Ban (40)
Most 3's Game: Harley Jackson, Junior, Sho-Ban (10)
Most 3's Tourney: Harley Jackson, Junior, Sho-Ban (17)
Most FT's Tourney (Tied): Chevelle Shepherd, Salmon River (30)


 


Fan Comments
Sign In | Register








This information is copyrighted to IdahoSports.com. Any rebroadcast, retransmission, or other use of this information is strictly prohibited without the expressed, written, consent of IdahoSports.com.

Copyright IdahoSports.com | Privacy Policy