There are 824 fans on right now!
(Click For Complete Broadcast Schedule)
3/3 Boys Basketball  Prairie vs Riverstone
3/3 Boys Basketball  Rockland vs Clark Fork
3/3 Boys Basketball  Dietrich vs North Gem
3/3 Boys Basketball  Victory Charter vs Grace
3/3 Boys Basketball  Liberty Charter vs Lapwai
3/3 Boys Basketball  Richfield vs Timberline (Weippe)
3/3 Boys Basketball  Carey vs Garden Valley
3/3 Boys Basketball  Oakley vs Lakeside
3/4 Boys Basketball  Bishop Kelly vs Lakeland
3/4 Boys Basketball  Boise vs Rigby
3/4 Boys Basketball  Bonners Ferry vs Teton
3/4 Boys Basketball  Melba vs St. Maries
3/4 Boys Basketball  Mountain View vs Meridian
3/4 Boys Basketball  Ambrose vs Bear Lake
3/4 Boys Basketball  Hillcrest vs Skyline


Most Recent Action Photo Galleries

(Click For Complete List Of Galleries)
3/27 Wrestling  3A State Wrestling Semi Finals
3/27 Wrestling  3A State Wrestling Finals
3/26 Wrestling  5A State Wresting Semi Finals
2/27 Boys Basketball  Murtaugh vs Liberty Charter
2/27 Wrestling  3A (3 & 5 Finals) State Wrestling
2/27 Boys Basketball  Richfield vs Council
2/27 Wrestling  2A State Wrestling Championship Awards
2/27 Wrestling  2A Wrestling Championship Matches
2/27 Wrestling  3A State Wrestling Championship Awards
2/27 Boys Basketball  Preston vs Pocatello
2/27 Wrestling  2a 3a State Wrestling Championship Finals
2/26 Wrestling  5A (3 & 5 Finals) State Wrestling
2/26 Wrestling  4A (98 & 132) State Wrestling Finals
2/26 Wrestling  4A State Wrestling Championship Awards
2/26 Wrestling  5A State Wrestling Championship Awards

 
3A Girls Basketball All-Tournament Teams
Our broadcast crew of Matt Harris and Lance Taylor makes their selections for the All-Tournament teams for the 3A classification.
Published: 2/18/2019 11:23:25 AM
 





 
There were many great performances on the floor during the 2019 3A Real Dairy Shootout! We tasked our broadcast crew with selecting the All-Tournament teams. See who they chose below.

ORDER TOURNAMENT PHOTOS

PURCHASE TOURNAMENT AUDIO PACKAGE

LISTEN TO ARCHIVES 

FINAL BRACKET

3A Girls Basketball All-Tournament Teams

MVP
Macie Knapp, Sugar-Salem.
21.0 PPG, 8.7 RPG, 3.0 SPG, 2.0 APG
IdahoSports.com Player of the Game in all three games

1st Team
Madison Jackson, Parma
Taryn Soumas, Timberlake
Josee Steadman, Snake River
Holly Ansley, Bonners Ferry
Emily Gorrell, Buhl

2nd Team
Brooke Jessen, Timberlake
Adyson Harris, Parma
Josey Hall, Homedale
Madi Fillmore, Sugar-Salem
Jerzie Pluid, Bonners Ferry

Honorable Mention
Janie Nelson, Teton
Amaya Carter,  Homedale
Alex Grant, Homedale
McKeeley Tonkin, Timberlake
Abby Morgan, Snake River

Defensive Player of the Tournament
Lindsey Larson, Sugar-Salem

6th Man Award
Mardee Fillmore, Sugar-Salem 

Records Broken
Timberlake's Taryn Soumas broke the following records:
- Most 3-point FG's made in a single game (7 vs. Parma)
- Most 3-point FG's made in entire tournament (13)


 


Fan Comments
Sign In | Register















This information is copyrighted to IdahoSports.com. Any rebroadcast, retransmission, or other use of this information is strictly prohibited without the expressed, written, consent of IdahoSports.com.

Copyright IdahoSports.com | Privacy Policy