There are 1955 fans on right now!
(Click For Complete Broadcast Schedule & Archives)
1/22 Girls Basketball  Bonneville vs Blackfoot
1/22 Boys Basketball  Meridian vs Mountain View
1/22 Girls Basketball  Timberline (Boise) vs Boise
1/23 Boys Basketball  Bishop Kelly vs Columbia
1/23 Boys Basketball  Highland (Poc) vs Thunder Ridge
1/24 Girls Basketball  Eagle vs Mountain View
1/24 Girls Basketball  Highland (Poc) vs Century
1/24 Boys Basketball  Parma vs Fruitland
1/25 Boys Basketball  Eagle vs Capital
1/25 Boys Basketball  Meridian vs Borah
1/26 Boys Basketball  Ririe vs Firth
1/26 Boys Basketball  Weiser vs Parma
1/29 Boys Basketball  Nampa vs Columbia
1/30 Boys Basketball  Bishop Kelly vs Kuna
1/30 Boys Basketball  Meridian vs Centennial


Most Recent Action Photo Galleries

(Click For Complete List Of Galleries)
1/19 Girls Basketball  Orofino vs St. Maries
1/19 Girls Basketball  Grangeville JV vs Highland (Craig)
1/19 Boys Basketball  Orofino vs St. Maries
1/19 Wrestling  Tiger-Grizz Tournament
1/18 Girls Basketball  Canyon Ridge vs Buhl
1/18 Boys Basketball  McCall-Donnelly vs New Plymouth
1/17 Wrestling  Marsh Valley Duel
1/17 Wrestling  Mountian Home, Twin Falls, Buhl Tri
1/16 Boys Basketball  Thunder Ridge vs Idaho Falls
1/16 Boys Basketball  Twin Falls vs Canyon Ridge
1/12 Boys Basketball  Idaho Falls vs Twin Falls
1/12 Girls Basketball  Grangeville vs St. Maries
1/12 Boys Basketball  Filer vs Snake River
1/12 Girls Basketball  Kimberly vs Snake River
1/12 Boys Basketball  Grangeville vs St. Maries


  Week One Football Playoffs Broadcast Schedule

Wondering where we'll be this week? Here's the full schedule.

By: Sven Alskog
Published: 10/23/2017 8:39:14 PM
 
The state football playoffs get kicked off this week for all classifications outside of the 1AD1 ranks. We have a full slate of coverage planned including action photographers at sites throughout the state, live game broadcasts and updated written content as the weeks go on.

As we get ready to embark on week one of the postseason, let's take a look at the 17 games where our teams of broadcasters are scheduled to be this week.

THURSDAY, OCTOBER 26
Murtaugh vs. Butte County at Holt Arena, 5:30 p.m. MT
Broadcasters: Lucas Gebhart and Chris Cardona

Mackay at Carey, 6 p.m. MT
Broadcaster: Ryan Howe

Wendell at New Plymouth, 6 p.m. MT
Broadcasters: Clay Hatfield and Jaxon Kingsbury

Rigby vs. Borah at Dona Larsen Park, 7 p.m. MT
Broadcasters: Paul Kingsbury, Sven Alskog and Wil Kingsbury

Soda Springs vs. Firth at Holt Arena, 8:15 p.m. MT
Broadcasters: Lucas Gebhart and Chris Cardona

FRIDAY, OCTOBER 27
West Side vs. North Fremont at Holt Arena, 4 p.m. MT
Broadcasters: Lance Taylor, Lucas Gebhart and Chris Cardona

Marsh Valley vs. Sugar-Salem at Holt Arena, 6:30 p.m. MT
Broadcasters: Lucas Gebhart and Chris Cardona

Rocky Mountain at Post Falls, 7 p.m. PT
Broadcasters: Cooper Perkins and Ed DePriest

St. Maries at McCall-Donnelly, 7 p.m. MT
Broadcasters: Paul Kingsbury, Tyson Johnson and Wil Kingsbury

Timberline vs. Capital at Dona Larsen Park, 7 p.m. MT

Broadcasters: Rylan Kobre and Ken Webster

Kimberly at Weiser, 7 p.m. MT
Broadcasters: Jeff Ward and Jaxon Kingsbury

Bishop Kelly at Twin Falls, 7 p.m. MT
Broadcasters: Scott Burton and Mike Savage

North Gem at Dietrich, 7 p.m. MT
Broadcaster: Ryan Howe

Lakeland at Idaho Falls, 7 p.m. MT
Broadcasters: Matt Harris and Seiji Wood

Teton at Fruitland, 7 p.m. MT
Broadcasters: Sven Alskog and Erik Wisenor

Emmett vs. Century at Holt Arena, 8:45 p.m. MT
Broadcasters: Lucas Gebhart and Chris Cardona

SATURDAY, OCTOBER 28
Priest River at Homedale, 12 p.m. MT
Broadcasters: Sven Alskog and Erik Wisenor

Find links to watch each game live and free HERE




Fan Comments Sign In | Register







This information is copyrighted to IdahoSports.com. Any rebroadcast, retransmission, or other use of this information is strictly prohibited without the expressed, written, consent of IdahoSports.com.

Copyright IdahoSports.com | Privacy Policy