There are 1767 fans on right now!
(Click For Complete Broadcast Schedule)


Most Recent Action Photo Galleries

(Click For Complete List Of Galleries)
2/20 Boys Basketball  Bear Lake vs West Side
2/20 Boys Basketball  Valley vs Oakley
2/19 Boys Basketball  Kimberly vs Buhl
2/17 Girls Basketball  North Fremont vs Bear Lake
2/17 Girls Basketball  Snake River vs Teton
2/17 Girls Basketball  Skyline vs Shelley
2/17 Girls Basketball  Skyline vs Shelley
2/17 Girls Basketball  Coeur d'Alene vs Lake City
2/17 Wrestling  District 5 & 6 Girl Wrestling (Saturday)
2/17 Girls Basketball  Kendrick vs Dietrich
2/17 Girls Basketball  Kendrick vs Dietrich
2/17 Girls Basketball  Jerome vs Bishop Kelly
2/17 Girls Basketball  2A State Consolation Melba vs Soda Spirings
2/17 Girls Basketball  Filer vs Fruitland
2/17 Girls Basketball  2A State Championship - Bear Lake v North Fremont




 
2023-24 Idaho High School Boys Basketball Preseason Conference Polls
We asked the coaches to predict their respective conference races in 2023-24.
Published: 12/5/2023 10:31:49 PM
 

As part of our 2023-24 statewide boys basketball previews, we asked every coach to predict how their respective league would pan out this season.  Here are the results:

CLASS 5A

Inland Empire League (District 1-2)

1. Coeur d'Alene
2. Post Falls
T-3. Lake City
T-3. Lewiston

Southern Idaho Conference (District 3)

1. Owyhee
2. Meridian
3. Eagle
4. Timberline
5. Mountain View
6. Capital
7. Centennial
8. Boise
9. Rocky Mountain
10. Middleton
11. Kuna
12. Borah
13. Nampa

High Country Conference (District 5-6)

1. Madison
2. Highland
T-3. Rigby
T-3. Thunder Ridge


CLASS 4A

Inland Empire League (District 1-2)

1. Lakeland
2. Moscow
3. Sandpoint

Southern Idaho Conference (District 3)

T-1. Bishop Kelly
T-1. Ridgevue
3. Skyview
4. Vallivue
5. Columbia
6. Emmett
7. Caldwell

Great Basin Conference (District 4)

1. Twin Falls
2. Minico
3. Canyon Ridge
4. Jerome
5. Wood River
6. Burley
7. Mountain Home

South East Idaho Conference (District 5)

1. Pocatello
2. Preston
3. Century

High Country Conference (District 6)

1. Hillcrest
2. Blackfoot
3. Shelley
4. Skyline
5. Idaho Falls
6. Bonneville


CLASS 3A

Intermountain League (District 1)

1. Bonners Ferry
2. Timberlake

Snake River Valley Conference (District 3)

1. McCall-Donnelly
2. Homedale
3. Fruitland
T-4. Parma
T-4. Weiser
6. Payette

Sawtooth Central Idaho Conference (District 4)

1. Buhl
2. Kimberly
3. Filer
4. Gooding

South East Idaho Conference (District 5)

1. Snake River
2. American Falls
3. Marsh Valley

Mountain Rivers Conference (District 6)

1. Teton
2. Sugar-Salem
3. South Fremont


CLASS 2A

Central Idaho League (District 1-2)

1. St. Maries
2. Kellogg
3. Orofino
4. Grangeville
5. Priest River

Western Idaho Conference (District 3)

1. Cole Valley Christian
2. New Plymouth
3. Melba
4. Ambrose
5. Nampa Christian
6. Marsing
7. Compass Charter
8. North Star Charter

Canyon Conference (District 4)

1. Wendell
2. Declo
3. Sun Valley Community School

South East Idaho Conference (District 5)

T-1. Bear Lake
T-1. West Side
T-3. Malad
T-3. Soda Springs
5. Aberdeen

Nuclear Conference (District 6)

1. Firth
T-2. North Fremont
T-2. Ririe
T-4. Salmon
T-4. West Jefferson


CLASS 1AD1

Scenic Idaho Conference (District 1)

1. Lakeside
T-2. Genesis Prep
T-2. Wallace

Whitepine League (District 2)

1. Lapwai
2. Potlatch
3. Kamiah
4. Logos
5. Troy
6. Prairie
T-7. Clearwater Valley
T-7. Genesee

Western Idaho Conference (District 3)

1. Liberty Charter
2. Victory Charter
T-3. Notus
T-3. Rimrock
T-3. Riverstone
6. Vision Charter
7. Idaho City
8. Gem State
9. Wilder
10. Greenleaf Friends
11. Centennial Baptist

Snake River Conference (District 4)

1. Oakley
2. Valley
3. Lighthouse Christian
4. Murtaugh
5. Glenns Ferry
6. Carey
7. Raft River
8. Castleford
9. Hansen
10. Shoshone

High Desert Conference (District 5-6)

1. Butte County
2. Grace
3. Challis
4. Alturas Prep


CLASS 1AD2

North Star League (District 1)

1. Clark Fork
2. Mullan
3. Kootenai

Whitepine League (District 2)

1. Kendrick
2. Deary
3. Highland
4. Timberline
5. St. John Bosco
6. Nezperce

Long Pin Conference (District 3)

T-1. Cascade
T-1. Horseshoe Bend
3. Garden Valley
4. Council
5. Tri-Valley
6. Salmon River

Sawtooth Conference (District 4)

1. Camas County
T-2. Dietrich
T-2. Hagerman
4. Richfield

Rocky Mountain Conference (District 5-6)

1. Rockland
2. Watersprings
3. North Gem
T-4. Mackay
T-4. Sho-Ban
6. Grace Lutheran
7. Leadore
8. Taylor's Crossing
9. American Heritage
10. Clark County





Fan Comments
Only Insider Zone members can comment on articles. It's free to register!
Sign In | Register








This information is copyrighted to IdahoSports.com. Any rebroadcast, retransmission, or other use of this information is strictly prohibited without the expressed, written, consent of IdahoSports.com.

Copyright IdahoSports.com | Privacy Policy