There are 1988 fans on right now!
(Click For Complete Broadcast Schedule)


Most Recent Action Photo Galleries

(Click For Complete List Of Galleries)
5/27 Football   8 man Shriners all star game
5/27 Football  8-Man North-South Shrine
5/27 Football  11 man Shriners All Star game
5/27 Football  11-Man North-South Shrine Game
5/20 Track & Field  1A Boys State Track and Field Awards
5/20 Track & Field  1A Boys State Track Awards Memory-Mates
5/20 Track & Field  1A Girls State Track and Field Awards
5/20 Track & Field  1A Girls State Track Awards Memory-Mates
5/20 Track & Field  2A Boys State Track and Field Awards
5/20 Track & Field  2A Boys State Track Awards Memory-Mates
5/20 Track & Field  2A Girls State Track and Field Awards
5/20 Track & Field  2A Girls State Track Awards Memory-Mates
5/20 Track & Field  3A Boys State Track and Field Awards
5/20 Track & Field  3A Boys State Track Awards Memory-Mates
5/20 Track & Field  3A Girls State Track and Field Awards



 
2023 Idaho Softball Coaches Poll (5/3)
Who did Idaho's softball coaches deem worthy of inclusion on this week's poll?
Published: 4/12/2023 11:46:53 AM
 

ORDER GAME PHOTOS

Poll Methodology
The Statewide Softball Coaches Poll is determined by a simple points system based on how each coach ranks the top five teams in their classification. A team receives five points for a first place vote, four points for a second place vote and so on down through the fifth place team, which receives one point. The rankings are set by listing the teams' point totals from highest to lowest.

Legend
W-L: Win-Loss Record (Conference record in parentheses)
Pts: Number of points scored in poll
Pvs: Ranking from the previous week


 Softball Coaches Poll

May 3, 2023

5A Classification

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Eagle (6) 18-3 (10-2) 46 1
2. Owyhee (1) 20-4 (9-3) 31 2
3.  Capital (1) 18-5 (9-3) 23 5
4. Middleton 20-4 (9-3) 17 3
5. Kuna (1) 14-5 (8-4) 12 N/A
         

Also receiving votes: Thunder Ridge, Meridian (1), Rigby, Borah, Lake City

4A Classification

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Bishop Kelly (5) 15-5 (12-0) 44 T-1
2. Pocatello (5) 21-0 (6-0) 38 T-1
3. Skyview 15-7 (10-2) 35 4
4. Twin Falls 14-10 (11-1) 25 3
5. Jerome 13-6 (10-2) 9 N/A
         

Also receiving votes: Moscow, Emmett, Blackfoot, Burley, Hillcrest, Wood River, Columbia, Canyon Ridge, Ridgevue

3A Classification

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Kimberly (10) 20-2 (7-2) 53 1
2. Homedale (2) 19-5 (10-0) 47 2
3. Buhl 12-8 (6-3) 23 3
4. South Fremont 16-5 (6-0) 22 4
5. Gooding 12-7 (5-4) 12 N/A
         

Also receiving votes: Marsh Valley, Weiser, Timberlake, Sugar-Salem, Filer, Snake River, Teton

2A Classification

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Malad (9) 14-0 (4-0) 52 1
2. Nampa Christian (2) 17-2 (6-1) 44 2
3. West Jefferson (1) 14-6 (10-0) 29 T-4
4. St. Maries 16-3 (8-1) 20 3
5. Cole Valley Christian (1) 12-5-1 (6-1) 14 T-4
         

Also receiving votes: West Side, North Fremont, New Plymouth, Orofino, Firth (1), Soda Springs, Declo, Grangeville, Bear Lake

1A Classification

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Glenns Ferry (7) 15-3 (12-1) 37 2
2. Potlatch (2) 10-3 (10-1) 30 1
3. Kendrick 13-7 (7-3) 15 N/A
T-4. Vision Charter 10-4 (10-2) 13 3
T-4. Greenleaf Friends 9-7 (9-4) 13 N/A
         

Also receiving votes: Clearwater Valley, Genesee, Garden Valley, Lighthouse Christian, Wilder


Softball Coaches Poll

Apr. 26, 2023

5A Classification

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Eagle (5) 17-2 (9-1) 33 1
2. Owyhee (1) 18-4 (7-3) 26 2
3.  Middleton 17-4 (7-3) 13 3
4. Thunder Ridge 15-1 (6-0) 12 N/A
5. Capital 17-4 (8-2) 8 T-4
         

Also receiving votes: Kuna (1), Lake City, Timberline, Rigby, Borah

4A Classification

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
T-1. Pocatello (6) 16-0 (3-0) 37 2
T-1. Bishop Kelly (2) 13-4 (10-0) 37 1
3. Twin Falls (3) 13-9 (10-0) 23 5
4. Skyview 12-7 (7-2) 19 3
5. Blackfoot 9-6 (5-2) 18 N/A
         

Also receiving votes: Jerome, Moscow, Emmett, Burley, Hillcrest, Canyon Ridge, Century, Shelley, Wood River

3A Classification

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Kimberly (9) 18-2 (5-2) 48 1
2. Homedale (2) 15-5 (8-0) 42 2
3. Buhl 12-6 (6-3) 24 T-4
4. South Fremont 13-4 (6-0) 15 N/A
5. Weiser 9-9 (6-2) 13 T-4
         

Also receiving votes: Gooding, Timberlake, Marsh Valley, Fruitland, McCall-Donnelly, Payette

2A Classification

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Malad (5) 11-0 (2-0) 32 1
2. Nampa Christian (1) 14-1 (5-0) 26 2
3. St. Maries 10-3 (7-1) 18 T-3
T-4. West Jefferson 12-6 (8-0) 9 T-3
T-4. Cole Valley Christian (1) 11-4-1 (5-1) 9 N/A
         

Also receiving votes: Orofino, North Fremont, Grangeville, Wendell

1A Classification

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Potlatch (3) 9-2 (9-1) 22 2
2. Glenns Ferry (2) 11-3 (9-1) 20 1
3. Vision Charter (1) 9-2 (9-1) 14 3
4. Clearwater Valley 8-4 (6-3) 12 5
5. Genesee 6-6 (3-4) 10 N/A
         

Also receiving votes: Kendrick, Greenleaf Friends, Garden Valley

 






Fan Comments
Only Insider Zone members can comment on articles. It's free to register!
Sign In | Register








This information is copyrighted to IdahoSports.com. Any rebroadcast, retransmission, or other use of this information is strictly prohibited without the expressed, written, consent of IdahoSports.com.

Copyright IdahoSports.com | Privacy Policy