There are 1860 fans on right now!
(Click For Complete Broadcast Schedule)
3/1 Boys Basketball  Bishop Kelly vs Hillcrest
3/1 Boys Basketball  Declo vs Firth
3/1 Boys Basketball  Eagle vs Lake City
3/1 Boys Basketball  Filer vs Kimberly
3/1 Boys Basketball  Garden Valley vs Kendrick
3/1 Boys Basketball  Liberty Charter vs Valley
3/1 Boys Basketball  Clark Fork vs Rockland
3/1 Boys Basketball  Cole Valley Christian vs West Side
3/1 Boys Basketball  Lapwai vs Butte County
3/1 Boys Basketball  Owyhee vs Madison
3/1 Boys Basketball  Sandpoint vs Twin Falls
3/1 Boys Basketball  Snake River vs Teton
3/1 Boys Basketball  Lakeside vs Potlatch
3/1 Boys Basketball  Marsh Valley vs Bonners Ferry
3/1 Boys Basketball  Minico vs Blackfoot


Most Recent Action Photo Galleries

(Click For Complete List Of Galleries)
2/24 Wrestling  State Wrestling Tournament Boys 3A 1st session
2/24 Wrestling  2A State Wrestling 3-4 and 5-6 Placings
2/24 Wrestling  3A 3rd-4th & 5th-6th Matches
2/24 Wrestling  4A 3rd-4th & 5th-6th Place Matches
2/24 Wrestling  State Wrestling Tournament girls finals and awards
2/24 Wrestling  2A State Wrestling Championship
2/24 Wrestling  3A Finals (113, 120, 126)
2/24 Wrestling  4A State Finals (98' 106, 132 Thru 285)
2/24 Wrestling  5A State Wrestling Championship
2/24 Cheer & Dance  State Cheer Championships - American Falls
2/24 Cheer & Dance  State Cheer Championships - Highland
2/24 Cheer & Dance  State Cheer Championships - Oakley
2/24 Cheer & Dance  State Cheer Championships - Orofino
2/24 Cheer & Dance  State Dance Championships - Thunder Ridge
2/24 Cheer & Dance  State Cheer Championships - Middleton


 
2023 4A Southern Idaho Conference Boys Basketball All-Conference Team
Columbia and Bishop Kelly divided up the individual accolades
Published: 3/21/2023 2:14:06 PM
 

ORDER GAME PHOTOS


Coach of the Year:

Ryan Kerns, Bishop Kelly

Player of the Year:

Jack Keller, 12, Columbia

Defensive Player of the Year:

Rakeem Johnson, 11, Bishop Kelly

Sixth Man of the Year:

Mekhi Alexander, 12, Columbia

1st Team All-Conference:

Joe Behrend, 12, Bishop Kelly
Francisco Sanchez, 12, Caldwell
Javonte Boles, 10, Ridgevue
Eloy Chaparro, 12, Skyview
Jace Martinez, 11, Vallivue

2nd Team All-Conference:

Dan Bell, 12, Columbia
Stevie Howe, 12, Emmett
Tristan Correa, 11, Ridgevue
Max Cutforth, 12, Skyview
Jonah Wockenfuss, 12, Skyview

Honorable Mention All-Conference:

Cooper Cammann, 11, Bishop Kelly
Thomas Lodge, 12, Bishop Kelly
Mason Suboh-Meuret, 11, Bishop Kelly
Zaylor Bruegeman, 11, Caldwell
Alan Mendoza, 12, Caldwell
Bryce Pruett, 11, Columbia
Brandon Weeks, 12, Emmett
Tucker Tiddens, 10, Ridgevue
Anthony Berber, 11, Vallivue





Fan Comments
Only Insider Zone members can comment on articles. It's free to register!
Sign In | Register








This information is copyrighted to IdahoSports.com. Any rebroadcast, retransmission, or other use of this information is strictly prohibited without the expressed, written, consent of IdahoSports.com.

Copyright IdahoSports.com | Privacy Policy