There are 936 fans on right now!
(Click For Complete Broadcast Schedule)


Most Recent Action Photo Galleries

(Click For Complete List Of Galleries)
12/3 Girls Basketball  Highland (Poc) vs Timberline (Boise)
12/3 Girls Basketball  Bishop Kelly vs Twin Falls
12/3 Boys Basketball  Homedale vs Kimberly
12/3 Girls Basketball  Rigby vs Owyhee
12/2 Girls Basketball  Blackfoot vs Timberline (Boise)
12/2 Boys Basketball  Mountain Home vs Kimberly
12/2 Girls Basketball  Glenns Ferry vs Wendell
12/1 Girls Basketball  Gooding vs Kimberly
12/1 Girls Basketball  Buhl vs Filer
12/1 Girls Basketball  Sugar-Salem vs Snake River
11/30 Girls Basketball  Dietrich vs Jv Murtaugh
11/30 Girls Basketball  Dietrich vs Murtaugh
11/30 Boys Basketball  Richfield vs Hansen
11/29 Boys Basketball  Camas County vs Twin Falls Christian Academy
11/29 Girls Basketball  Homedale vs Kimberly
 
2022 Idaho High School Girls Basketball Preview: Preseason Coaches Polls
We asked every coach in the state to handicap their respective conference race this year. Here's the results.
Published: 11/21/2022 12:08:20 PM
 

Follow @IdahoSports on Twitter for updates, news and info

With the 2022-23 girls basketball season in its early stages, we asked every coach in the state to predict how their conference races will pan out this year.  Here's what their responses said.

CLASS 5A

Inland Empire League (District 1-2)

1. Coeur d'Alene
2. Lake City
3. Post Falls
4. Lewiston

Southern Idaho Conference (District 3)

1. Boise
2. Timberline
3. Owyhee
4. Eagle
5. Rocky Mountain
6. Mountain View
7. Middleton
8. Capital
9. Centennial
10. Kuna
11. Meridian
12. Borah
13. Nampa

High County Conference (District 5-6)

T-1. Rigby
T-1. Thunder Ridge
3. Highland
4. Madison

CLASS 4A

Inland Empire League (District 1-2)

1. Sandpoint
2. Lakeland
3. Moscow

Southern Idaho Conference (District 3)

1. Bishop Kelly
2. Columbia
3. Skyview
4. Vallivue
5. Emmett
6. Caldwell
7. Ridgevue

Great Basin Conference (District 4)

1. Twin Falls
2. Minico
3. Jerome
4. Mountain Home
5. Canyon Ridge
6. Burley
7. Wood River

South East Idaho Conference (District 5)

T-1. Pocatello
T-1. Preston
3. Century

High Country Conference (District 6)

1. Skyline
2. Blackfoot
3. Hillcrest
4. Shelley
5. Idaho Falls
6. Bonneville

CLASS 3A

Intermountain League (District 1)

T-1. Bonners Ferry
T-1. Timberlake

Snake River Valley Conference (District 3)

1. Parma
2. Weiser
3. Fruitland
4. McCall-Donnelly
5. Homedale
6. Payette

Sawtooth Central Idaho Conference (District 4)

1. Kimberly
T-2. Buhl
T-2. Filer
4. Gooding

South East Idaho Conference (District 5)

T-1. American Falls
T-1. Marsh Valley
T-1. Snake River

Mountain Rivers Conference (District 6)

1. Teton
2. Sugar-Salem
3. South Fremont

CLASS 2A

Central Idaho League (District 1-2)

1. Grangeville
2. Kellogg
3. Orofino
4. Priest River
5. St. Maries

Western Idaho Conference (District 3)

1. Melba
2. Cole Valley Christian
3. Ambrose
4. Nampa Christian
5. New Plymouth
6. Marsing
T-7. Compass Charter
T-7. North Star Charter

Canyon Conference (District 4)

T-1. Declo
T-1. Wendell

South East Idaho Conference (District 5)

1. Soda Springs
T-2. Bear Lake
T-2. West Side
4. Aberdeen
5. Malad

Nuclear Conference (District 6)

1. Ririe
2. North Fremont
3. Firth
4. West Jefferson
5. Salmon

CLASS 1AD1

Scenic Idaho Conference (District 1)

1. Lakeside
2. Wallace
3. Genesis Prep

Whitepine League (District 2)

1. Lapwai
2. Prairie
3. Genesee
4. Clearwater Valley
T-5. Kamiah
T-5. Troy
7. Potlatch
8. Logos

Western Idaho Conference (District 3)

1. Rimrock
2. Liberty Charter
3. Wilder
4. Greenleaf Friends
5. Notus
6. Victory Charter
7. Idaho City
8. Vision Charter
9. Gem State
10. Riverstone

Snake River Conference (District 4)

1. Oakley
2. Carey
T-3. Murtaugh
T-3. Raft River
5. Lighthouse Christian
6. Valley
7. Hansen
T-8. Castleford
T-8. Shoshone
10. Glenns Ferry

High Desert Conference (District 5-6)

1. Grace
2. Butte County
3. Challis

CLASS 1AD2

North Star League (District 1)

1. Mullan
2. Clark Fork
3. Kootenai

Whitepine League (District 2)

1. Deary
T-2. Kendrick
T-2. Nezperce
4. St. John Bosco
5. Highland

Long Pin Conference (District 3)

1. Council
2. Tri-Valley
3. Garden Valley
4. Cascade
5. Salmon River

Sawtooth Conference (District 4)

1. Dietrich
2. Richfield
3. Hagerman
4. Camas County

Rocky Mountain Conference (District 5-6)

1. Rockland
2. Leadore
3. Mackay
4. North Gem
5. Sho-Ban
6. Watersprings
7. Grace Lutheran
8. Taylor's Crossing
9. Clark County









This information is copyrighted to IdahoSports.com. Any rebroadcast, retransmission, or other use of this information is strictly prohibited without the expressed, written, consent of IdahoSports.com.

Copyright IdahoSports.com | Privacy Policy