There are 3557 fans on right now!
(Click For Complete Broadcast Schedule)


Most Recent Action Photo Galleries

(Click For Complete List Of Galleries)
6/29 Football  7th Grade Idaho Bowl
6/29 Football  7th Grade Idaho Bowl
6/29 Football  8th Grade Idaho Bowl
6/29 Football  8th Grade Idaho Bowl
6/29 Football  6th Grade Idaho Bowl
6/29 Football  6th Grade Idaho Bowl
5/27 Football   8 man Shriners all star game
5/27 Football  8-Man North-South Shrine
5/27 Football  11 man Shriners All Star game
5/27 Football  11-Man North-South Shrine Game
5/20 Track & Field  1A Boys State Track and Field Awards
5/20 Track & Field  1A Boys State Track Awards Memory-Mates
5/20 Track & Field  1A Girls State Track and Field Awards
5/20 Track & Field  1A Girls State Track Awards Memory-Mates
5/20 Track & Field  2A Boys State Track and Field Awards



 
Idaho High School Girls Basketball Bracketology (Feb. 1): Carey Survives Upset Bid from Lighthouse
The Panthers outscored the Lions 13-5 in the fourth quarter to complete the furious comeback
Published: 2/1/2023 11:15:10 AM
Brandon Baney
Managing Editor/Broadcaster
brandon@idahosports.com
 

ORDER GAME PHOTOS 

Think of the girls basketball postseason like a large pot of boiling water.  What little action we've had so far represents the initial stages of boiling.  You might see a bubble here and there, but generally, there's not much action.

Tuesday night, then, represented the stage where there are multiple bubbles rising to the surface.  They aren't coming with the full fury of a rapid boil yet, but at least we have something substantial to talk about.

Last night across the state, all of the favorites won at their respective District Tournaments.  Some performances were more impressive than others, but at this point, all that counts is getting the 'W'.

The most exciting contest from last night's action came at the 1AD1 District 4 Tournament.  Better known as the Snake River Conference, there have been six teams (Oakley, Raft River, Murtaugh, Carey, Lighthouse Christian and Shoshone) that have either led or were tied for the league title at some point this year.

The top three seeds (Oakley, Raft River and Murtaugh) all won easily over the six, seven and eight seeds (Shoshone, Glenns Ferry and Valley).  But that four vs. five matchup was a doozy, as Carey welcomed in Lighthouse Christian and escaped with a 37-35 win.

For a long time, it appeared as if the Lions would score the road upset.  Lighthouse took leads of 20-14 at halftime and 30-24 after the third quarter.  But a 13-5 blitzkrieg in the fourth allowed Carey to earn the come-from-behind victory.

Carey was led by Jane Parke and Shayli Smith, who each scored 12 points.  Lighthouse Christian's Jordan Wolverton led all scorers with 19.

The Panthers will now face top-seeded Oakley in the semifinals on Thursday at Jerome High School.  Murtaugh and Raft River will meet in the other semi.

Carey's win isn't enough to move them into our projected bracket.  District 4 will only send two teams to state, and for the time being, Oakley and Raft River still occupy those slots until someone can knock them off.

As a reminder, you can follow all of the district tournament action here.  Teams will be seeded according to their MaxPreps rating.

CLASS 5A

District 1-2 1.5 bids
District 3 4 bids (potentially could be 6 with play-in wins)
District 5-6 1.5 bids

#1 Coeur d'Alene (19-2) vs. #8 Eagle (12-10)
#4 Rigby (18-4) vs. #5 Boise (18-2)
#3 Lake City (17-4) vs. #6 Owyhee (17-3)
#2 Thunder Ridge (22-0) vs. #7 Rocky Mountain (14-7)

CLASS 4A

District 1-2 1 bid
District 3 2 bids
District 4 2 bids
District 5 1 bid
District 6 2 bids

#1 Shelley (18-2) vs. #8 Twin Falls (10-11)
#4 Pocatello (13-6) vs. #5 Bishop Kelly (17-3)
#3 Sandpoint (14-5) vs. #6 Minico (14-7)
#2 Blackfoot (11-9) vs. #7 Columbia (11-9)

CLASS 3A

District 1 1 bid
District 3 2.5 bids
District 4 2 bids
District 5 1.25 bids
District 6 1.25 bids

#1 Snake River (18-3) vs. #8 Filer (13-9)
#4 Sugar-Salem (13-6) vs. #5 Weiser (18-3)
#3 Parma (18-3) vs. #6 Fruitland (14-6)
#2 Timberlake (17-2) vs. #7 Kimberly (14-7)

CLASS 2A

District 1-2 1.5 bids
District 3 2.5 bids
District 4 1 bid
District 5 1.5 bids
District 6 1.5 bids

#1 Melba (21-0) vs. #8 Declo (8-12)
#4 North Fremont (18-3) vs. #5 Ririe (16-6)
#3 Cole Valley Christian (17-4) vs. #6 Grangeville (13-8) 
#2 Soda Springs (17-4) vs. #7 Ambrose (14-8)

CLASS 1AD1

District 1 1 bid
District 2 2 bids
District 3 2.5 bids
District 4 2 bids
District 5-6 .5 bid

#1 Lapwai (20-1) vs. #8 Rimrock (12-5)
#4 Grace (16-4) vs. #5 Oakley (17-4)
#3 Raft River (19-2) vs. #6 Lakeside (11-6)
#2 Prairie (16-4) vs. #7 Liberty Charter (12-6)

CLASS 1AD2

District 1 1 bid
District 2 2 bids
District 3 2 bids
District 4 1 bid
District 5-6 2 bids

#1 Rockland (18-3) vs. #8 Clark Fork (6-12)
#4 Mackay (19-3) vs. #5 Dietrich (18-3)
#3 Deary (15-1) vs. #6 Council (11-5)
#2 Kendrick (14-4) vs. #7 Garden Valley (7-6)





Fan Comments
Only Insider Zone members can comment on articles. It's free to register!
Sign In | Register








This information is copyrighted to IdahoSports.com. Any rebroadcast, retransmission, or other use of this information is strictly prohibited without the expressed, written, consent of IdahoSports.com.

Copyright IdahoSports.com | Privacy Policy