There are 2370 fans on right now!
(Click For Complete Broadcast Schedule)
2/29 Boys Basketball  Clark Fork vs Camas County
2/29 Boys Basketball  Homedale vs Snake River
2/29 Boys Basketball  Middleton vs Owyhee
2/29 Boys Basketball  Sandpoint vs Pocatello
2/29 Boys Basketball  St. Maries vs Cole Valley Christian
2/29 Boys Basketball  Victory Charter vs Lapwai
2/29 Boys Basketball  Blackfoot vs Hillcrest
2/29 Boys Basketball  Deary vs Kendrick
2/29 Boys Basketball  Firth vs Ambrose
2/29 Boys Basketball  Kimberly vs Bonners Ferry
2/29 Boys Basketball  Lake City vs Coeur d'Alene
2/29 Boys Basketball  Valley vs Potlatch
2/29 Boys Basketball  Declo vs Nampa Christian
2/29 Boys Basketball  Eagle vs Timberline (Boise)
2/29 Boys Basketball  Liberty Charter vs Lakeside


Most Recent Action Photo Galleries

(Click For Complete List Of Galleries)
2/24 Wrestling  2A State Wrestling 3-4 and 5-6 Placings
2/24 Wrestling  3A 3rd-4th & 5th-6th Matches
2/24 Wrestling  4A 3rd-4th & 5th-6th Place Matches
2/24 Wrestling  State Wrestling Tournament girls finals and awards
2/24 Wrestling  2A State Wrestling Championship
2/24 Wrestling  3A Finals (113, 120, 126)
2/24 Wrestling  4A State Finals (98' 106, 132 Thru 285)
2/24 Wrestling  5A State Wrestling Championship
2/24 Cheer & Dance  State Cheer Championships - American Falls
2/24 Cheer & Dance  State Cheer Championships - Orofino
2/24 Cheer & Dance  State Dance Championships - Thunder Ridge
2/24 Cheer & Dance  3A State Cheer - McCall-Donnelly
2/24 Cheer & Dance  3A State Cheer - Timberlake
2/24 Wrestling  2A State Wrestling Session 4 (Sat)
2/24 Wrestling  3A Championship Semi Finals


 
2023 Idaho Girls Track and Field State Projections: Class 2A
Who ranks among the best in Class 2A?
Published: 4/6/2023 12:22:37 PM
Brandon Baney
Managing Editor/Broadcaster
brandon@idahosports.com
 

ORDER GAME PHOTOS

These projections are based on results gathered before Thursday competition.  The top time/distance in each event is listed as well.


TEAM SCORES:

1. Soda Springs - 104.60
2. Melba - 101

3. Firth - 68.50

4. Malad - 63
5. Salmon - 38.10
6. Declo - 36.60

7. Aberdeen - 36
8. Nampa Christian - 35
9. Orofino - 32
10. Wendell - 30

11. West Side - 29.60
12. Bear Lake - 26
13. Cole Valley Christian - 23
14. St. Maries - 13
15. Ririe - 12.60
16. Priest River - 12

17. Kellogg - 9
18. Marsing - 6
19. North Fremont - 5


100 Meter Dash:

Jinettie Garbett (Soda Springs) - 12.59

200 Meter Dash:

Jinettie Garbett (Soda Springs) - 25.46

400 Meter Dash:


Jinettie Garbett (Soda Springs) - 56.78

800 Meter Run:

Kynzie Nielson (Firth) - 2:22.01

1600 Meter Run:

Kynzie Nielson (Firth) - 5:26.07

3200 Meter Run:

Jessica Duran (Wendell) - 11:40.21

100 Meter Hurdles:

Tayler Crane (Bear Lake) - 15.96

300 Meter Hurdles:

Oaklie Hebdon (Malad) - 46.20

4x100 Meter Relay:

Meya Young, Kendall Clark, Hallie Arnold, Ahna Shaffer,  (Melba)  - 50.47

4x200 Meter Relay:

Hannah Evans, Cate Walker, Brooklyn Kempe, Aspen Christensen (Soda Springs) - 1:46.84

4x400 Meter Relay:

Olivia Christensen, Adyson Park, Kynzie Nielson, Baylee Johnson (Firth) - 4:07.13
 
800 Medley Relay:

Brooklyn Kempe, Aspen Christensen, Hannah Evans, Jinettie Garbett (Soda Springs) - 1:52.32

Shot Put:

Lindi Kessinger (Orofino) - 36' 6"

Discus:

Lindi Kessinger (Orofino) - 141' 6 1/2"

High Jump:

Kendall Clark (Melba) - 5' 2"
Ella Zacarias (Wendell) - 5' 2"

 
Pole Vault:

Laynee Woolf (Salmon) - 10' 0"


Long Jump:

Meya Young (Melba) - 17' 9 1/2"

Triple Jump:

Kendall Clark (Melba) - 37' 1"





Fan Comments
Only Insider Zone members can comment on articles. It's free to register!
Sign In | Register








This information is copyrighted to IdahoSports.com. Any rebroadcast, retransmission, or other use of this information is strictly prohibited without the expressed, written, consent of IdahoSports.com.

Copyright IdahoSports.com | Privacy Policy