There are 1751 fans on right now!
(Click For Complete Broadcast Schedule)


Most Recent Action Photo Galleries

(Click For Complete List Of Galleries)
3/25 Softball  Kuna vs Gooding
3/25 Softball  Nampa vs Jerome
3/25 Baseball  Ridgevue vs Blackfoot
3/25 Softball  Kuna vs Jerome
3/25 Softball  Sandpoint vs Boise
3/25 Baseball  Jerome vs Fruitland
3/24 Baseball  Skyline vs Kuna
3/24 Softball  Fruitland vs Caldwell
3/24 Softball  Moscow vs Eagle 2 JV
3/24 Softball  Century vs Eagle 2 JV
3/24 Softball  Fruitland vs Meridian
3/24 Baseball  Post Falls vs Timberline (Boise)
3/23 Baseball  Century vs Nampa Christian
3/23 Baseball  Idaho Falls vs Timberline (Boise)
3/23 Baseball  Nampa Christian vs Mountain Home
 
Idaho High School Boys Basketball Bracketology (Feb. 15): Upsets Abound At 2A, 1A Tourneys
West Side, North Fremont, Centennial Baptist and Wilder all sprang upsets on Tuesday night.
Published: 2/15/2023 11:50:58 AM
Brandon Baney
Managing Editor/Broadcaster
brandon@idahosports.com
 

ORDER GAME PHOTOS 

Boys basketball district tournament play really started to heat up last night, as every district not located in north Idaho featured postseason action of some kind.

The top four seeds (Mountain View, Owyhee, Meridian and Timberline) all advanced in the 5A District 3 tournament, while all of the top seeded teams at the 4A District 4 and 4A District 6 tournaments advanced.  

As for the 2A and 1A action?  Well, there were upsets galore.

At the 2A District 5 tournament, third-seeded West Side knocked off second-seeded Aberdeen in overtime, 76-67.  The Pirates will now face top-seeded Bear Lake in the undefeated semfiinal game.

In 2A District 6 action, fourth-seeded North Fremont slipped past third-seeded West Jefferson 61-55.  That sets up a semifinal showdown between the Huskies and second-seeded Firth.

And only one higher-seeded team survived during the 1AD1 District 3 opening round of play-in games.  Sixth-seeded Riverstone beat 11th-seeded Greenleaf Friends 69-40, but tenth-seeded Centennial Baptist won 44-39 at seventh-seeded Idaho City, and ninth-seeded Wilder defeated eighth-seeded Gem State 48-45.

Ultimately, these upsets don't impact our Bracketology projections.  But if these upstart underdogs can continue their strong play, our projected brackets could change in a hurry.

Here is our latest Bracketology.  As a reminder, you can follow all of the district tournament action here.  Teams will be seeded according to their MaxPreps rating.  Teams in bold font have officially clinched state tournament bids.  Until official bids are clinched, we will project the highest seeded teams in each district tournament to claim the automatic bids available.  In the case of potential Play-In Games, the team with the highest MaxPreps ranking will be projected to win.

CLASS 5A

District 1-2 1.5 bids
District 3 4.5, .5 bids (potentially could be 6 with play-in wins)
District 5-6 1.5 bids

#1 Lake City (21-0) vs. #8 Meridian (13-9)
#4 Madison (15-6) vs. #5 Coeur d'Alene (14-6)
#3 Mountain View (18-4) vs. #6 Timberline (16-7)
#2 Owyhee (17-5) vs. #7 Rigby (13-8)

CLASS 4A

District 1-2 1 bid
District 3 2 bids
District 4 2 bids
District 5 1 bid
District 6 2 bids

#1 Hillcrest (20-1) vs. #8 Sandpoint (8-13)
#4 Skyview (15-5) vs. #5 Twin Falls (13-8)
#3 Blackfoot (13-7) vs. #6 Bishop Kelly (11-9)
#2 Pocatello (20-1) vs. #7 Jerome (13-8)

CLASS 3A

District 1 1 bid
District 3 2.5 bids
District 4 2 bids
District 5 1.25 bids
District 6 1.25 bids

#1 Bonners Ferry (18-1) vs. #8 Buhl (7-14)
#4 Snake River (15-6) vs. #5 McCall-Donnelly (13-4)
#3 Teton (18-4) vs. #6 Homedale (13-7)
#2 Sugar-Salem (18-3) vs. #7 Kimberly (8-12)

CLASS 2A

District 1-2 1.5 bids
District 3 2.5 bids
District 4 1 bid
District 5 1.5 bids
District 6 1.5 bids

#1 Melba (21-0) vs. #8 Declo (12-9)
#4 St. Maries (14-5) vs. #5 Ririe (18-4)
#3 Cole Valley Christian (18-4) vs. #6 New Plymouth (17-5)
#2 Bear Lake (20-2) vs. #7 Firth (13-7)

CLASS 1AD1

District 1 1 bid
District 2 2 bids
District 3 2.5 bids
District 4 2 bids
District 5-6 .5 bid

#1 Lapwai (21-0) vs. #8 Liberty Charter (15-6)
#4 Lakeside (13-3) vs, #5 Castleford (14-4)
#3 Kamiah (18-4) vs. #6 Carey (15-7)
#2 Grace (17-4) vs. #7 Victory Charter (18-3)

CLASS 1AD2

District 1 1 bid
District 2 2 bids
District 3 2 bids
District 4 1 bid
District 5-6 2 bids

#1 Rockland (19-2) vs. #8 Clark Fork (12-8)
#4 Watersprings (19-3) vs. #5 Council (15-4)
#3 Camas County (15-5) vs. #6 Deary (11-8)
#2 Kendrick (15-3) vs. #7 Garden Valley (14-6)









This information is copyrighted to IdahoSports.com. Any rebroadcast, retransmission, or other use of this information is strictly prohibited without the expressed, written, consent of IdahoSports.com.

Copyright IdahoSports.com | Privacy Policy