There are 3294 fans on right now!
(Click For Complete Broadcast Schedule)


Most Recent Action Photo Galleries

(Click For Complete List Of Galleries)
12/7 Girls Basketball  Butte County vs Malad JV
12/7 Boys Basketball  Jerome vs Kimberly
12/7 Girls Basketball  Butte County vs Malad
12/7 Girls Basketball  Idaho Falls vs Skyline
12/6 Boys Basketball  Vallivue vs Meridian JV
12/6 Girls Basketball  Marsh Valley vs Kimberly
12/6 Boys Basketball  Vallivue vs Meridian
12/3 Girls Basketball  Highland (Poc) vs Timberline (Boise)
12/3 Girls Basketball  Bishop Kelly vs Twin Falls
12/3 Boys Basketball  Homedale vs Kimberly
12/3 Girls Basketball  Rigby vs Owyhee
12/2 Girls Basketball  Blackfoot vs Timberline (Boise)
12/2 Boys Basketball  Mountain Home vs Kimberly
12/2 Girls Basketball  Glenns Ferry vs Wendell
12/1 Girls Basketball  Gooding vs Kimberly
 
Idaho High School Football Coaches Poll (Playoffs)
The final Coaches Poll of the year has arrived, just in time for the playoffs!
Published: 10/25/2022 4:23:25 AM
 

ORDER GAME PHOTOS

Poll Methodology
The Statewide Football Coaches Poll is determined by a simple points system based on how each coach ranks the top five teams in their classification. A team receives five points for a first place vote, four points for a second place vote and so on down through the fifth place team, which receives one point. The rankings are set by listing the teams' point totals from highest to lowest.

Legend
W-L: Win-Loss Record (Conference record in parentheses)
Pts: Number of points scored in poll
Pvs: Ranking from the previous week


Football Coaches Poll

October 25, 2022

5A Classification

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Meridian (16) 9-0 (5-0) 80 1
2. Rocky Mountain 8-1 (4-1) 57 2
3. Highland 6-3 (3-0) 34 4
4. Rigby 7-2 (2-1) 29 5
5. Eagle 6-3 (6-0) 24 3
         

Also receiving votes: Post Falls, Lewiston

4A Classification

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Bishop Kelly (12) 9-0 (5-0) 60 1
2. Skyline 6-3 (4-1) 40 3
3. Minico 8-1 (5-0) 31 2
4. Sandpoint 4-3 (2-0) 21 4
5. Emmett 7-2 (4-1) 13 N/A
         

Also receiving votes: Blackfoot, Twin Falls, Burley, Hillcrest

3A Classification

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Sugar-Salem (9) 8-0 (2-0) 49 1
2. Homedale (1) 8-1 (5-0) 45 2
3. Weiser (1) 8-1 (3-1) 34 3
4. Buhl 8-1 (3-0) 16 4
5. Bonners Ferry 8-0 (1-0) 8 T-5
         

Also receiving votes: South Fremont, Teton, Snake River

2A Classification

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Bear Lake (7) 7-1 (4-0) 46 1
2. West Side (2) 7-1 (3-1) 39 2
3. Melba (1) 8-1 (4-0) 26 T-3
4. Firth 6-2 (4-0) 19 T-3
5. Aberdeen 5-3 (2-2) 13 5
         

Also receiving votes: Kellogg, North Fremont

1AD1 Classification

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Oakley (7) 7-1 (6-0) 54 1
2. Carey (4) 6-2 (5-1) 37 5
3. Grace (1) 7-1 (2-0) 36 4
4. Kamiah 8-1 (7-0) 18 3
T-5. Butte County 5-2 (1-1) 15 2
T-5. Notus 7-1 (4-0) 15 N/A

Also receiving votes: Raft River, Murtaugh, Lapwai

1AD2 Classification

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Kendrick (10) 9-0 (3-0) 54 1
2. Dietrich (2) 8-0 (5-0) 50 2
3. Castleford  7-1 (4-1) 27 3
4. Council 7-2 (5-0) 17 4
5. Rockland 4-4 (2-0) 10 N/A
         

Also receiving votes: Camas County, Garden Valley, Mullan/St. Regis



Football Coaches Poll

October 20, 2022

5A Classification

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Meridian (15) 8-0 (5-0) 79 1
2. Rocky Mountain 7-1 (4-1) 63 2
3. Eagle 6-2 (6-0) 35 3
4. Highland (1) 5-3 (2-0) 25 4
5. Rigby 6-2 (1-1) 21 5
         

Also receiving votes: Post Falls, Nampa, Middleton, Mountain View

4A Classification

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Bishop Kelly (16) 8-0 (4-0) 84 1
2. Minico (1) 7-1 (4-0) 54 3
3. Skyline 5-3 (3-1) 41 2
4. Sandpoint 4-3 (2-0) 31 4
5. Twin Falls 7-1 (4-0) 16 N/A
         

Also receiving votes: Emmett, Blackfoot, Bonneville, Lakeland, Shelley, Vallivue

3A Classification

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Sugar-Salem (12) 7-0 (1-0) 68 1
2. Homedale (1) 7-1 (4-0) 54 2
3. Weiser (1) 7-1 (3-1) 43 3
4. Buhl 7-1 (3-0) 23 T-5
T-5. South Fremont 6-2 (1-0) 8 4
T-5. Bonners Ferry 7-0 (0-0) 8 N/A

Also receiving votes: Teton, Snake River

2A Classification

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Bear Lake (8) 6-1 (3-0) 56 1
2. West Side (3) 6-1 (2-1) 50 3
T-3. Melba (1) 7-1 (3-0) 24 5
T-3. Firth 5-2 (3-0) 24 N/A
5. Aberdeen 5-2 (2-1) 21 2
         

Also receiving votes: North Fremont (1), Kellogg

1AD1 Classification

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Oakley (11) 6-1 (5-0) 60 1
2. Butte County (2) 5-1 (1-0) 48 4
3. Kamiah 7-1 (6-0) 27 5
4. Grace 6-1 (1-0) 19 N/A
5. Carey 5-2 (4-1) 18 3
         

Also receiving votes: Raft River, Notus, Clearwater Valley

1AD2 Classification

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Kendrick (9) 8-0 (2-0) 53 1
2. Dietrich (3) 7-0 (4-0) 51 2
3. Castleford  6-1 (3-1) 32 3
4. Council 6-2 (4-0) 18 N/A
5. Camas County 5-2 (2-2) 10 5
         

Also receiving votes: Mullan/St. Regis, Rockland, Garden Valley











This information is copyrighted to IdahoSports.com. Any rebroadcast, retransmission, or other use of this information is strictly prohibited without the expressed, written, consent of IdahoSports.com.

Copyright IdahoSports.com | Privacy Policy