There are 1467 fans on right now!
(Click For Complete Broadcast Schedule)


Most Recent Action Photo Galleries

(Click For Complete List Of Galleries)
2/20 Boys Basketball  Bear Lake vs West Side
2/20 Boys Basketball  Valley vs Oakley
2/19 Boys Basketball  Kimberly vs Buhl
2/17 Girls Basketball  North Fremont vs Bear Lake
2/17 Girls Basketball  Snake River vs Teton
2/17 Girls Basketball  Skyline vs Shelley
2/17 Girls Basketball  Skyline vs Shelley
2/17 Girls Basketball  Coeur d'Alene vs Lake City
2/17 Wrestling  District 5 & 6 Girl Wrestling (Saturday)
2/17 Girls Basketball  Kendrick vs Dietrich
2/17 Girls Basketball  Kendrick vs Dietrich
2/17 Girls Basketball  Jerome vs Bishop Kelly
2/17 Girls Basketball  2A State Consolation Melba vs Soda Spirings
2/17 Girls Basketball  Filer vs Fruitland
2/17 Girls Basketball  2A State Championship - Bear Lake v North Fremont




 
Idaho High School Football Coaches Poll (Week 9)
Where did your favorite team land?
Published: 10/20/2022 11:50:16 AM
 

ORDER GAME PHOTOS

Poll Methodology
The Statewide Football Coaches Poll is determined by a simple points system based on how each coach ranks the top five teams in their classification. A team receives five points for a first place vote, four points for a second place vote and so on down through the fifth place team, which receives one point. The rankings are set by listing the teams' point totals from highest to lowest.

Legend
W-L: Win-Loss Record (Conference record in parentheses)
Pts: Number of points scored in poll
Pvs: Ranking from the previous week


Football Coaches Poll

October 20, 2022

5A Classification

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Meridian (15) 8-0 (5-0) 79 1
2. Rocky Mountain 7-1 (4-1) 63 2
3. Eagle 6-2 (6-0) 35 3
4. Highland (1) 5-3 (2-0) 25 4
5. Rigby 6-2 (1-1) 21 5
         

Also receiving votes: Post Falls, Nampa, Middleton, Mountain View

4A Classification

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Bishop Kelly (16) 8-0 (4-0) 84 1
2. Minico (1) 7-1 (4-0) 54 3
3. Skyline 5-3 (3-1) 41 2
4. Sandpoint 4-3 (2-0) 31 4
5. Twin Falls 7-1 (4-0) 16 N/A
         

Also receiving votes: Emmett, Blackfoot, Bonneville, Lakeland, Shelley, Vallivue

3A Classification

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Sugar-Salem (12) 7-0 (1-0) 68 1
2. Homedale (1) 7-1 (4-0) 54 2
3. Weiser (1) 7-1 (3-1) 43 3
4. Buhl 7-1 (3-0) 23 T-5
T-5. South Fremont 6-2 (1-0) 8 4
T-5. Bonners Ferry 7-0 (0-0) 8 N/A

Also receiving votes: Teton, Snake River

2A Classification

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Bear Lake (8) 6-1 (3-0) 56 1
2. West Side (3) 6-1 (2-1) 50 3
T-3. Melba (1) 7-1 (3-0) 24 5
T-3. Firth 5-2 (3-0) 24 N/A
5. Aberdeen 5-2 (2-1) 21 2
         

Also receiving votes: North Fremont (1), Kellogg

1AD1 Classification

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Oakley (11) 6-1 (5-0) 60 1
2. Butte County (2) 5-1 (1-0) 48 4
3. Kamiah 7-1 (6-0) 27 5
4. Grace 6-1 (1-0) 19 N/A
5. Carey 5-2 (4-1) 18 3
         

Also receiving votes: Raft River, Notus, Clearwater Valley

1AD2 Classification

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Kendrick (9) 8-0 (2-0) 53 1
2. Dietrich (3) 7-0 (4-0) 51 2
3. Castleford  6-1 (3-1) 32 3
4. Council 6-2 (4-0) 18 N/A
5. Camas County 5-2 (2-2) 10 5
         

Also receiving votes: Mullan/St. Regis, Rockland, Garden Valley



Football Coaches Poll

October 13, 2022

5A Classification

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Meridian (13) 7-0 (4-0) 65 2
2. Rocky Mountain 6-1 (3-1) 50 1
3. Eagle 5-2 (5-0) 34 5
4. Highland 4-3 (1-0) 16 N/A
5. Rigby 5-2 (0-1) 12 3
         

Also receiving votes: Mountain View, Post Falls, Madison

4A Classification

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Bishop Kelly (15) 7-0 (3-0) 79 1
2. Skyline (1) 5-2 (3-0) 60 3
3. Minico 7-1 (4-0) 44 2
4. Sandpoint 3-3 (1-0) 25 N/A
5. Blackfoot 3-4 (1-2) 9 N/A
         

Also receiving votes: Emmett, Twin Falls, Shelley, Lakeland, Vallivue

3A Classification

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Sugar-Salem (10) 6-0 (0-0) 61 1
2. Homedale (2) 6-1 (3-0) 55 2
3. Weiser (1) 6-1 (2-1) 38 3
4. South Fremont 6-1 (1-0) 15 N/A
T-5. Teton 6-1 (0-1) 9 4
T-5. Buhl 6-1 (2-0) 9 5

Also receiving votes: Bonners Ferry, Kimberly

2A Classification

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Bear Lake (5) 5-1 (2-0) 47 2
2. Aberdeen (3) 5-1 (2-0) 40 5
3. West Side (3) 5-1 (1-1) 39 3
4. North Fremont 5-1 (2-0) 27 1
5. Melba (1) 6-1 (2-0) 14 4
         

Also receiving votes: Firth, Kellogg

1AD1 Classification

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Oakley (10) 5-1 (4-0) 60 1
2. Raft River 5-1 (4-1) 33 2
3. Carey 4-2 (3-1) 29 5
4. Butte County (2) 4-1 (1-0) 28 4
5. Kamiah 6-1 (5-0) 18 3
         

Also receiving votes: Notus (1), Grace, Clearwater Valley, Prairie

1AD2 Classification

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Kendrick (11) 7-0 (2-0) 59 1
2. Dietrich (2) 6-0 (3-0) 49 T-2
3. Castleford (2) 5-1 (2-1) 36 T-2
4. Garden Valley 6-0 (3-0) 20 5
5. Camas County 5-1 (2-1) 14 4
         

Also receiving votes: Council, Mullan/St. Regis, Rockland







Fan Comments
Only Insider Zone members can comment on articles. It's free to register!
Sign In | Register








This information is copyrighted to IdahoSports.com. Any rebroadcast, retransmission, or other use of this information is strictly prohibited without the expressed, written, consent of IdahoSports.com.

Copyright IdahoSports.com | Privacy Policy