There are 3379 fans on right now!
(Click For Complete Broadcast Schedule)


Most Recent Action Photo Galleries

(Click For Complete List Of Galleries)
12/7 Girls Basketball  Butte County vs Malad JV
12/7 Boys Basketball  Jerome vs Kimberly
12/7 Girls Basketball  Butte County vs Malad
12/7 Girls Basketball  Idaho Falls vs Skyline
12/6 Boys Basketball  Vallivue vs Meridian JV
12/6 Girls Basketball  Marsh Valley vs Kimberly
12/6 Boys Basketball  Vallivue vs Meridian
12/3 Girls Basketball  Highland (Poc) vs Timberline (Boise)
12/3 Girls Basketball  Bishop Kelly vs Twin Falls
12/3 Boys Basketball  Homedale vs Kimberly
12/3 Girls Basketball  Rigby vs Owyhee
12/2 Girls Basketball  Blackfoot vs Timberline (Boise)
12/2 Boys Basketball  Mountain Home vs Kimberly
12/2 Girls Basketball  Glenns Ferry vs Wendell
12/1 Girls Basketball  Gooding vs Kimberly
 
Teton Auto Group and IdahoSports.com Partner Up for Bob Conley XC Invite
The annual Bob Conley Invite will bring teams from all over to Pocatello's Portneuf Wellness Complex
Published: 10/5/2022 8:07:15 PM
 

ORDER GAME PHOTOS

One of the largest cross country competitions of the regular season returns to Pocatello's Portneuf Wellness Complex this Thursday, as 47 schools will participate in the annual Bob Conley Invitational.  Highland High School will once again host the event.

IdahoSports.com will provide live coverage of the varsity races, beginning at 1:20 PM.  The broadcast is sponsored by Teton Auto Group.

Overall, many of east Idaho's strongest teams will be competing. Several teams from the Magic Valley and out-of-state squads will be there as well.

Here's the schedule of events:

1:20 PM - Girls Varsity B (3A, 2A and 1A schools)
2:00 PM - Girls Varsity A (5A and 4A schools)
2:40 PM - Boys Varsity B (3A, 2A and 1A schools)
3:20 PM - Boys Varsity A (5A and 4A schools)

Here's the list of teams that will participate on Thursday:

CLASS 5A

Highland
Madison
Rigby
Thunder Ridge

CLASS 4A

Bonneville
Canyon Ridge
Century
Hillcrest
Idaho Falls
Pocatello
Preston
Shelley
Skyline
Twin Falls

CLASS 3A

American Falls
Filer
Kimberly
Marsh Valley
Snake River
South Fremont
Sugar-Salem
Teton

CLASS 2A

Aberdeen
Bear Lake
Firth
Malad
North Fremont
Ririe
Salmon
Soda Springs
West Jefferson
West Side

CLASS 1A

Alturas Prep
Butte County
Castleford
Challis
Grace
Leadore
Raft River
Richfield
Rockland
Sho-Ban
Taylor's Crossing
Valley

UTAH

Bear River

WYOMING

Jackson Hole
Star Valley

Here are the top 10 times among Thursday's competitors:

BOYS VARSITY B

1. Kayden Gentry, SR, Soda Springs - 15:53.0
2. Corbin Johnston, SO, North Fremont - 15:56.4
3. Ezra Hubbard, JR, Rockland - 16:05.0
4. Garrett Hunt, JR, Challis - 16:17.0
5. Cole Wilkerson, SR, Grace - 16:21.0
6. Dylan Ball, SO, Sugar-Salem - 16:26.5
7. Zack Johnston, SR, North Fremont - 16:29.5
8. Bradyn Noreen, SR, West Side - 16:31.8
9. Porter Holt, SR, Sugar-Salem - 16:40.9
10. Levi Robbins, JR, Firth - 16:43.8

BOYS VARSITY A

1. Stockton Stevens, SR, Twin Falls - 15:17.0
2. Ben Behrmann, SR, Idaho Falls - 15:43.0
3. Jaiden Liddle, JR, Idaho Falls - 15:47.0
4. Russell Frampton, JR, Twin Falls - 16:01.0
5. Colby Jenks, SR, Jackson Hole - 16:10.6
6. Ammon Atamanczyk, SR, Idaho Falls - 16:14.0
7. Habtamu Wetzel, SO, Star Valley - 16:14.9
8. Liam Godfrey, SR, Madison - 16:15.9
T-9. Andrew Romanchenko, SR, Bonneville - 16:16.0
T-9. Richard Stewart, SR, Idaho Falls - 16:16.0

GIRLS VARSITY B

1. Allie Black, Raft River - 19:23.1
2. Kynzie Nielson, SO, Firth - 19:29.6
3. Lucy Boone, FR, Ririe - 19:42.8
4. McKenzie Winegar, JR, South Fremont - 19:57.0
5. Taylor Redick, SO, Challis - 20:01.6
6. Liza Boone, SO, Ririe - 20:08.1
7. Keziah Westover, SR, West Side - 20:16.6
8. Raelin Gilroy, FR, Teton - 20:22.9
T-9. Jayci Baxter, FR, Ririe - 20:23.0
T-9. Jinettie Garbett, JR, Soda Springs - 20:23.0
T-9. Hannah Evans, SR, Soda Springs - 20:23.0

GIRLS VARSITY A

1. Nelah Roberts, JR, Skyline - 17:46.5
2. Courtney Earl, JR, Thunder Ridge - 18:07.0
3. Marina Renna, JR, Skyline - 18:20.0
4. Elanor Eddington, SR, Idaho Falls - 18:21.0
5. Bailey Bird, SR, Pocatello - 18:36.7
6. Madison Antonino, SO, Jackson Hole - 18:45.2
7. Kennedy Kunz, JR, Bonneville - 18:51.0
8. Nolan Dickerson, SO, Twin Falls - 19:01.0
T-9. Brittany Garling, JR, Twin Falls - 19:07.0
T-9. Macie Chugg, SR, Thunder Ridge - 19:07.0









This information is copyrighted to IdahoSports.com. Any rebroadcast, retransmission, or other use of this information is strictly prohibited without the expressed, written, consent of IdahoSports.com.

Copyright IdahoSports.com | Privacy Policy