There are 33 fans on right now!
(Click For Complete Broadcast Schedule)
10/6 Cross Country  Bob Conley XC Invitational
10/7 Football  Bonners Ferry vs Kellogg
10/7 Football  Capital vs Middleton
10/7 Football  Homedale vs Weiser
10/7 Football  Lewiston vs Post Falls
10/7 Football  Preston vs Century
10/7 Football  Rigby vs Highland (Poc)
10/7 Football  Sandpoint vs Lakeland
10/7 Football  Shelley vs Idaho Falls
10/14 Football  Blackfoot vs Idaho Falls
10/14 Football  Boise vs Kuna
10/14 Football  Hillcrest vs Shelley
10/14 Football  Jerome vs Burley
10/14 Football  Lake City vs Lewiston
10/14 Football  Raft River vs Butte County


Most Recent Action Photo Galleries

(Click For Complete List Of Galleries)
10/5 Girls Soccer  Kimberly vs Filer
10/5 Volleyball  Madison vs Thunder Ridge
10/4 Boys Soccer  Middleton JV vs Meridian JV
10/4 Volleyball  Buhl vs Kimberly
10/4 Volleyball  Oakley vs Castleford
10/3 Girls Soccer  Bliss vs Kimberly
10/3 Boys Soccer  Bliss vs Kimberly
10/3 Girls Soccer  Centennial vs Owyhee
10/1 Rugby  Emmett vs. Meridian - Girls Rugby
10/1 Football  Union (WA) vs Coeur d'Alene Frosh
10/1 Girls Soccer  Aberdeen vs Malad
10/1 Rugby  Middleton vs. Centennial Girls Rugby
10/1 Rugby  Rocky Mountain Black vs. Eagle JV - Girls Rugby
10/1 Rugby  Emmett vs. Eagle - Girls Rugby
10/1 Rugby  Centennial vs. Owyhee Gray JV - Girls Rugby
 
Boys Basketball Media Poll: February 22
The latest state boys basketball media poll has been released. Did your team make the top five?
Published: 12/22/2021 12:46:32 AM
 
ORDER GAME PHOTOS

Poll Methodology
The State Boys Basketball Media Poll is determined by a simple points system based on how each voting media member ranks teams in each classification. A team receives five points for a first place vote, four points for a second place vote and so on down through the fifth place team, which receives one point. The rankings are set by listing the teams' point totals from highest to lowest.

Legend
W-L: Win-Loss Record
Pts: Number of points scored in poll
Pvs: Ranking from the previous week


Boys Basketball Media Poll

Feb. 22, 2022
All records as of Tuesday afternoon

CLASS 5A
Team (1st-place votes) W-L Pts Pvs
1. Lake City (7) 21-1 35 1
2. Owyhee 20-3 26 2
3. Eagle 20-3 22 3
4. Madison 17-5 14 5
5. Coeur d'Alene 17-5 6 -
Others receiving votes: Coeur d'Alene 2.

CLASS 4A
Team (1st-place votes) W-L Pts Pvs
1. Middleton (5) 20-1 32 1
2. Hillcrest (2) 21-2 28 2
3. Jerome 21-1 24 3
4. Pocatello 20-3 14 5
5. Century 17-5 5 4
Others receiving votes: Bishop Kelly 2.

CLASS 3A
Team (1st-place votes) W-L Pts Pvs
1. Marsh Valley (7) 21-2 35 1
2. McCall-Donnelly 17-2 28 2
3. Snake River 19-5 18 3
4. Kimberly 15-6 4 4
5. Homedale 14-8 6 -
Others receiving votes: Fruitland 1, Kellogg 1.

CLASS 2A
Team (1st-place votes) W-L Pts Pvs
1. North Fremont (2) 19-2 30 2
2. Melba (4) 20-2 29 1
3. Ambrose (1) 20-3 23 3
4. St. Maries 17-3 16 4
5. Ririe 17-6 4 -
Others receiving votes: West Side 3.

CLASS 1A DIVISION I
Team (1st-place votes) W-L Pts Pvs
1. Lapwai (7) 22-0 35 1
2. Kamiah 17-5 24 3
3. Grace 17-5 20 2
4. Prairie 16-5 11 4
5. Rimrock 16-3 9 5
Others receiving votes: Logos 3, Oakley 2, Victory Charter 1.

CLASS 1A DIVISION II
Team (1st-place votes) W-L Pts Pvs
t-1. Rockland (3) 19-3 30 1
t-1. Camas County (3) 19-3 30 2
3. Council (1) 17-4 19 3
4. Carey 18-5 12 5
5. North Gem 16-4 11 4
Others receiving votes: Watersprings 3.

Voters: Donn Walden, Lewiston Tribune; Mark Nelke, Coeur d'Alene Press; Fred Davis, Bingham News Chronicle; Allan Steele, Post Register; Brandon Baney, IdahoSports.com; John Wustrow, Idaho Press; Michael Lycklama, Idaho Statesman.

_______________________________________________________________________

Boys Basketball Media Poll

Feb. 15, 2022
All records as of Tuesday afternoon

CLASS 5A
Team (1st-place votes) W-L Pts Pvs
1. Lake City (8) 19-1 44 t-1
2. Owyhee (1) 18-3 36 3
3. Eagle 18-3 27 t-1
4. Coeur d'Alene 14-4 14 4
5. Madison 16-5 10 5
Others receiving votes: Lewiston 3, Meridian 1.

CLASS 4A
Team (1st-place votes) W-L Pts Pvs
1. Middleton (7) 16-1 42 1
2. Hillcrest (1) 19-2 35 t-2
3. Jerome (1) 20-1 31 t-2
4. Century 17-4 17 4
5. Pocatello 18-3 7 5
Others receiving votes: Bishop Kelly 2, Preston 1.

CLASS 3A
Team (1st-place votes) W-L Pts Pvs
1. Marsh Valley (9) 19-2 45 1
2. McCall-Donnelly 16-2 34 t-2
3. Snake River 17-4 29 t-2
4. Kimberly 14-6 14 5
5. Fruitland 14-6 8 4
Others receiving votes: Homedale 5.

CLASS 2A
Team (1st-place votes) W-L Pts Pvs
1. Melba (7) 19-2 41 1
2. North Fremont (1) 17-2 34 2
3. Ambrose (1) 19-3 31 3
4. St. Maries 14-3 18 4
5. West Side 15-6 6 -
Others receiving votes: Ririe 3, Cole Valley Christian 2.

CLASS 1A DIVISION I
Team (1st-place votes) W-L Pts Pvs
1. Lapwai (9) 21-0 45 1
2. Grace 16-5 30 2
3. Kamiah 16-5 25 4
4. Prairie 15-5 18 3
5. Rimrock 15-3 11 5
Others receiving votes: Victory Charter 3, Oakley 3.

CLASS 1A DIVISION II
Team (1st-place votes) W-L Pts Pvs
1. Rockland (5) 18-3 40 1
2. Camas County (2) 17-3 37 2
3. Council (1) 16-4 17 4
4. North Gem 15-4 15 3
5. Carey (1) 16-5 14 -
Others receiving votes: Watersprings 10, Castleford 2.

Voters: Mark Nelke, Coeur d'Alene Press; Donn Walden, Lewiston Tribune; Fred Davis, Bingham News Chronicle; Allan Steele, Post Register; John Wustrow, Idaho Press; Eric Moon, KIFI; Michael Lycklama, Idaho Statesman; Brandon Baney, IdahoSports.com; Brittany Cooper, KMVT.

_______________________________________________________________________

 









This information is copyrighted to IdahoSports.com. Any rebroadcast, retransmission, or other use of this information is strictly prohibited without the expressed, written, consent of IdahoSports.com.

Copyright IdahoSports.com | Privacy Policy