There are 674 fans on right now!

(Click For Complete Broadcast Schedule)


Most Recent Action Photo Galleries

(Click For Complete List Of Galleries)
5/7 Softball  Blackfoot vs Rigby
5/7 Baseball  Filer vs Kimberly
5/6 Baseball  Bonneville vs Blackfoot
5/6 Baseball  Minico vs Canyon Ridge
5/5 Baseball  Gooding vs Kimberly
5/5 Softball  Kimberly vs Gooding
5/5 Boys Lacrosse  Sandpoint vs Coeur d'Alene
5/4 Baseball  Marsh Valley vs Snake River
4/30 Softball  Wood River vs Filer
4/30 Baseball  Melba vs New Plymouth
4/27 Boys Golf  Filer Invite - Boys
4/27 Girls Golf  Filer Invite - Girls
4/26 Softball  Priest River vs Timberlake
4/24 Baseball  Preston vs Twin Falls
4/22 Softball  Buhl vs Kimberly

 
Football Coaches Poll


Poll Methodology

The State Football Coaches Poll is determined by a simple points system based on how each coach ranks the top five teams in their classification. A team receives five points for a first place vote, four points for a second place vote and so on down through the fifth place team, which receives one point. The rankings are set by listing the teams' point totals from highest to lowest.

Legend
W-L: Win-Loss Record
Pts: Number of points scored in poll
Pvs: Ranking from the previous week

Week 8 Coaches Poll
Records are through Oct. 21, 2020

Class 5A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Rocky Mountain (4) 5-0 55 1
2. Rigby (5) 7-0 48 t-2
3. Coeur d'Alene (4) 6-0 46 t-2
4. Eagle 4-1 28 4
5. Highland 6-2 11 5
         

Also receiving votes: Capital, Post Falls, Mountain View, Meridian.

Class 4A

 Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Skyline (12) 7-1 63 1
2. Bishop Kelly (1) 5-1 45 2
3. Emmett 6-2 30 5
4. Blackfoot 6-1 26 4
5. Pocatello 6-1 19 -
         

Also receiving votes: Vallivue, Middleton, Nampa, Jerome.

Class 3A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. South Fremont (4) 6-1 42 5
2. Kimberly (4) 7-0 41 t-2
3. Homedale (2) 5-1 40 t-2
4. Sugar-Salem (1) 6-1 26 1
5. Fruitland (1) 6-0 19 4

Also receiving votes: Gooding, Snake River, Teton.

Class 2A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. West Side (14) 7-0 74 1
2. North Fremont (1) 6-0 58 2
3. Melba 5-1 37 3
4. Declo 6-2 22 5
5. Firth 5-2 19 -

 
   

Also receiving votes: Aberdeen, Grangeville.

Class 1A Division-I

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Prairie (13) 5-0 68 1
2. Oakley (2) 7-0 60 2
3. Raft River 6-1 42 3
4. Notus 7-0 27 4
5. Lighthouse Christian 5-2 13 -

Also receiving votes: Clearwater Valley, Kamiah, Genesee, Grace.

Class 1A Division-II

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Dietrich (7) 7-0 63 1
2. Carey (8) 5-0 55 2
3. Kendrick 5-1 29 3
4. Garden Valley 5-3 26 t-5
5. Mullan-St. Regis 6-1 21 4
         
       

Also receiving votes: Clark-Watersprings, Horseshoe Bend, Castleford, Deary, Camas County.


Week 7 Coaches Poll
Records are through Oct. 13, 2020

Class 5A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Rocky Mountain (6) 4-0 45 1
t-2. Rigby (2) 6-0 35 2
t-2. Coeur d'Alene (2) 5-0 35 3
4. Eagle 3-1 24 4
5. Highland 6-1 7 5
       

Also receiving votes: Capital, Post Falls, Mtn View.

Class 4A

 Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Skyline (6) 6-1 30 1
2. Bishop Kelly 4-1 20 t-5
3. Vallivue (1) 6-1 17 t-5
4. Blackfoot 5-1 16 2
5. Emmett 5-2 14 -
         

Also receiving votes: Nampa, Pocatello.

Class 3A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Sugar-Salem (8) 6-0 51 1
t-2. Kimberly (2) 6-0 34 2
t-2. Homedale (1) 4-1 34 3
4. Fruitland 5-0 19 4
5. South Fremont 5-1 12 -

Also receiving votes: Gooding, Snake River, Marsh Valley, Teton.

Class 2A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. West Side (10) 6-0 54 1
2. North Fremont (1) 5-0 43 2
3. Melba 4-1 30 3
4. Aberdeen 4-2 13 4
5. Declo 5-2 12 -

 
   

Also receiving votes: Firth, Bear Lake, Grangeville.

Class 1A Division-I

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Prairie (12) 5-0 66 1
2. Oakley (2) 6-0 58 2
3. Raft River 5-1 37 3
4. Notus 6-0 23 4
5. Kamiah 5-1 15 -

Also receiving votes: Lighthouse Christian, Genesee, Grace, Clearwater Valley.

Class 1A Division-II

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Dietrich (6) 7-0 58 2
2. Carey (7) 4-0 50 1
3. Kendrick 4-1 23 4
4. Mullan 6-1 20 3
t-5. Garden Valley 4-3 11 5
t-5. North Gem 5-4 11 -
       

Also receiving votes: Horseshoe Bend, Castleford, Clark-Watersprings, Deary.



Fan Comments
Sign In | Register













This information is copyrighted to IdahoSports.com. Any rebroadcast, retransmission, or other use of this information is strictly prohibited without the expressed, written, consent of IdahoSports.com.

Copyright IdahoSports.com | Privacy Policy