There are 1598 fans on right now!
(Click For Complete Broadcast Schedule)
10/6 Cross Country  Bob Conley XC Invitational
10/7 Football  Bonners Ferry vs Kellogg
10/7 Football  Capital vs Middleton
10/7 Football  Homedale vs Weiser
10/7 Football  Lewiston vs Post Falls
10/7 Football  Preston vs Century
10/7 Football  Rigby vs Highland (Poc)
10/7 Football  Sandpoint vs Lakeland
10/7 Football  Shelley vs Idaho Falls
10/14 Football  Blackfoot vs Idaho Falls
10/14 Football  Boise vs Kuna
10/14 Football  Hillcrest vs Shelley
10/14 Football  Jerome vs Burley
10/14 Football  Lake City vs Lewiston
10/14 Football  Raft River vs Butte County


Most Recent Action Photo Galleries

(Click For Complete List Of Galleries)
10/5 Girls Soccer  Kimberly vs Filer
10/5 Volleyball  Madison vs Thunder Ridge
10/4 Boys Soccer  Middleton JV vs Meridian JV
10/4 Volleyball  Buhl vs Kimberly
10/4 Volleyball  Oakley vs Castleford
10/3 Girls Soccer  Bliss vs Kimberly
10/3 Boys Soccer  Bliss vs Kimberly
10/3 Girls Soccer  Centennial vs Owyhee
10/1 Rugby  Emmett vs. Meridian - Girls Rugby
10/1 Football  Union (WA) vs Coeur d'Alene Frosh
10/1 Girls Soccer  Aberdeen vs Malad
10/1 Rugby  Middleton vs. Centennial Girls Rugby
10/1 Rugby  Rocky Mountain Black vs. Eagle JV - Girls Rugby
10/1 Rugby  Emmett vs. Eagle - Girls Rugby
10/1 Rugby  Centennial vs. Owyhee Gray JV - Girls Rugby
 
Week 9 Football Media Poll
 


Poll Methodology
The State Football Media Poll is determined by a simple points system based on how each voting media member ranks teams in each classification. A team receives five points for a first place vote, four points for a second place vote and so on down through the fifth place team, which receives one point. The rankings are set by listing the teams' point totals from highest to lowest.

Legend
W-L: Win-Loss Record
Pts: Number of points scored in poll
Pvs: Ranking from the previous week

Week 9 Media Poll

Records are through Oct. 27

Class 5A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Coeur d'Alene (8) 7-0 59 1
2. Rigby (5) 8-0 55 2
3. Rocky Mountain 6-0 42 3
4. Eagle 5-1 24 4
5. Highland 7-2 15 5
         

Others receiving votes: None.

Class 4A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Skyline (13) 8-1 65 1
2. Blackfoot 7-1 46 2
3. Bishop Kelly 6-1 40 3
4. Emmett 7-2 30 5
5. Pocatello 6-2 6 4

   

Others receiving votes: Nampa 4, Jerome 2, Middleton 1, Sandpoint 1..

Class 3A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Sugar-Salem (6) 7-1 51 t-3
2. Homedale (4) 6-1 50 t-3
3. Kimberly (1) 7-1 41 1
4. Gooding (2) 8-1 32 -
5. Fruitland 6-1 16 2
         

Others receiving votes: South Fremont 5..

Class 2A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. West Side (13) 8-0 65 1
2. North Fremont 7-0 52 2
3. Melba 6-1 39 3
4. Declo 7-2 25 4
5. Firth 5-3 12 5

 


Others receiving votes: New Plymouth 2.

Class 1A Division-I

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Prairie (13) 6-0 65 1
2. Raft River 7-1 50 3
3. Oakley 7-1 36 2
4. Notus 7-0 30 4
5. Lighthouse Christian 5-2 10 5

Others receiving votes: Clearwater Valley 4, Kamiah 1, Butte County 1.

Class 1A Division-II

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Carey (12) 5-0 64 1
2. Dietrich (1) 7-0 53 2
3. Kendrick 5-1 35 3
4. Mullan-St. Regis 6-1 28 4
5. Garden Valley 5-3 13 5

Others receiving votes: Watersprings 2.

Voters:
Dylan Carder, KIFI/KIDK
Donn Walden, Lewiston Tribune
Mark Nelke, Coeur d’Alene Press
Fred Davis, Bingham News Chronicle
Jim Church, KORT-FM
Brittany Cooper, KMVT
Dave Nichols, Spokesman-Review
Allan Steele, Post Register
John Wustrow, Idaho Press
Jay Tust, KTVB
Andrew Houghton, Idaho State Journal
Michael Lycklama, Idaho Statesman
Paul Kingsbury, IdahoSports.com


Week 8 Media Poll

Records are through Oct. 21

Class 5A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Coeur d'Alene (7) 6-0 51 1
2. Rigby (4) 7-0 46 2
3. Rocky Mountain 5-0 35 3
4. Eagle 4-1 17 5
5. Highland 6-2 10 4
         

Others receiving votes: Capital 4, Post Falls 2..

Class 4A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Skyline (11) 7-1 55 1
2. Blackfoot 6-1 39 2
3. Bishop Kelly 5-1 34 3
4. Pocatello 6-1 21 5
5. Emmett 6-2 8 -

   

Others receiving votes: Vallivue 6, Nampa 1, Moscow 1.

Class 3A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Kimberly (9) 7-0 52 2
2. Fruitland 6-0 30 3
t-3. Sugar-Salem 6-1 22 1
t-3. Homedale (1) 5-1 22 4
5. South Fremont (1) 6-1 20 -
         

Others receiving votes: Gooding 19.

Class 2A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. West Side (11) 7-0 55 1
2. North Fremont 6-0 44 2
3. Melba 5-1 29 3
4. Declo 6-2 21 4
5. Firth 5-2 13 5

 


Others receiving votes: Aberdeen 2, Grangeville 1.

Class 1A Division-I

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Prairie (11) 5-0 55 1
2. Oakley 7-0 44 2
3. Raft River 6-1 31 3
4. Notus 7-0 22 5
5. Lighthouse Christian 5-2 7 4

Others receiving votes: Clearwater Valley 4, Kamiah 1, Butte County 1.

Class 1A Division-II

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Carey (10) 5-0 54 1
2. Dietrich (1) 7-0 45 2
3. Kendrick 5-1 31 3
4. Mullan-St. Regis 6-1 23 4
5. Garden Valley 5-3 11 5

Others receiving votes: Watersprings 1.

Voters:
Donn Walden, Lewiston Tribune
Dylan Carder, KIFI/KIDK
Mark Nelke, Coeur d’Alene Press
Jim Church, KORT-FM
Paul Kingsbury, IdahoSports.com
Fred Davis, Bingham News Chronicle
Dave Nichols, Spokesman-Review
Michael Lycklama, Idaho Statesman
Andrew Houghton, Idaho State Journal
Allan Steele, Post Register
John Wustrow, Idaho Press

Sportsboards.com









This information is copyrighted to IdahoSports.com. Any rebroadcast, retransmission, or other use of this information is strictly prohibited without the expressed, written, consent of IdahoSports.com.

Copyright IdahoSports.com | Privacy Policy