There are 488 fans on right now!
(Click For Complete Broadcast Schedule)
9/23 Football  Timberline (Boise) vs Boise
9/24 Football  Clearwater Valley vs Logos
9/24 Football  Kuna vs Capital
9/24 Football  Lakeland vs Post Falls
9/24 Football  Meridian vs Eagle
9/24 Football  Minico vs Burley
9/24 Football  Mountain Home vs Kimberly
9/24 Football  Pocatello vs Idaho Falls
9/24 Football  Ridgevue vs Middleton
9/30 Football  Kuna vs Borah
10/1 Football  Dietrich vs Butte County
10/1 Football  Highland (Poc) vs Thunder Ridge
10/1 Football  Moscow vs Lewiston
10/1 Football  Preston vs Sugar-Salem
10/1 Football  Soda Springs vs West Side


Most Recent Action Photo Galleries

(Click For Complete List Of Galleries)
9/17 Football  West Jefferson vs Malad JV
9/17 Volleyball  Vision Charter vs Hagerman
9/17 Boys Soccer  Immaculate Conception vs Timberlake
9/17 Volleyball  Cole Valley vs Council
9/17 Volleyball  Nampa Christian vs Vision Charter
9/17 Football  Caldwell vs Columbia
9/17 Football  Castleford vs Murtaugh
9/17 Football  Idaho City vs Tri-Valley
9/17 Football  West Jefferson vs Malad
9/16 Volleyball  Kimberly vs Filer
9/16 Football  Meridian vs Capital
9/16 Volleyball  Oakley vs Murtaugh
9/15 Boys Soccer  Jerome vs Canyon Ridge
9/15 Cross Country  East Boise X-C Classic JV
9/15 Cross Country  East Boise X-C Classic boys

 
Week 9 Football Media Poll


Poll Methodology
The State Football Media Poll is determined by a simple points system based on how each voting media member ranks teams in each classification. A team receives five points for a first place vote, four points for a second place vote and so on down through the fifth place team, which receives one point. The rankings are set by listing the teams' point totals from highest to lowest.

Legend
W-L: Win-Loss Record
Pts: Number of points scored in poll
Pvs: Ranking from the previous week

Week 9 Media Poll

Records are through Oct. 27

Class 5A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Coeur d'Alene (8) 7-0 59 1
2. Rigby (5) 8-0 55 2
3. Rocky Mountain 6-0 42 3
4. Eagle 5-1 24 4
5. Highland 7-2 15 5
         

Others receiving votes: None.

Class 4A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Skyline (13) 8-1 65 1
2. Blackfoot 7-1 46 2
3. Bishop Kelly 6-1 40 3
4. Emmett 7-2 30 5
5. Pocatello 6-2 6 4

   

Others receiving votes: Nampa 4, Jerome 2, Middleton 1, Sandpoint 1..

Class 3A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Sugar-Salem (6) 7-1 51 t-3
2. Homedale (4) 6-1 50 t-3
3. Kimberly (1) 7-1 41 1
4. Gooding (2) 8-1 32 -
5. Fruitland 6-1 16 2
         

Others receiving votes: South Fremont 5..

Class 2A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. West Side (13) 8-0 65 1
2. North Fremont 7-0 52 2
3. Melba 6-1 39 3
4. Declo 7-2 25 4
5. Firth 5-3 12 5

 


Others receiving votes: New Plymouth 2.

Class 1A Division-I

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Prairie (13) 6-0 65 1
2. Raft River 7-1 50 3
3. Oakley 7-1 36 2
4. Notus 7-0 30 4
5. Lighthouse Christian 5-2 10 5

Others receiving votes: Clearwater Valley 4, Kamiah 1, Butte County 1.

Class 1A Division-II

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Carey (12) 5-0 64 1
2. Dietrich (1) 7-0 53 2
3. Kendrick 5-1 35 3
4. Mullan-St. Regis 6-1 28 4
5. Garden Valley 5-3 13 5

Others receiving votes: Watersprings 2.

Voters:
Dylan Carder, KIFI/KIDK
Donn Walden, Lewiston Tribune
Mark Nelke, Coeur d’Alene Press
Fred Davis, Bingham News Chronicle
Jim Church, KORT-FM
Brittany Cooper, KMVT
Dave Nichols, Spokesman-Review
Allan Steele, Post Register
John Wustrow, Idaho Press
Jay Tust, KTVB
Andrew Houghton, Idaho State Journal
Michael Lycklama, Idaho Statesman
Paul Kingsbury, IdahoSports.com


Week 8 Media Poll

Records are through Oct. 21

Class 5A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Coeur d'Alene (7) 6-0 51 1
2. Rigby (4) 7-0 46 2
3. Rocky Mountain 5-0 35 3
4. Eagle 4-1 17 5
5. Highland 6-2 10 4
         

Others receiving votes: Capital 4, Post Falls 2..

Class 4A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Skyline (11) 7-1 55 1
2. Blackfoot 6-1 39 2
3. Bishop Kelly 5-1 34 3
4. Pocatello 6-1 21 5
5. Emmett 6-2 8 -

   

Others receiving votes: Vallivue 6, Nampa 1, Moscow 1.

Class 3A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Kimberly (9) 7-0 52 2
2. Fruitland 6-0 30 3
t-3. Sugar-Salem 6-1 22 1
t-3. Homedale (1) 5-1 22 4
5. South Fremont (1) 6-1 20 -
         

Others receiving votes: Gooding 19.

Class 2A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. West Side (11) 7-0 55 1
2. North Fremont 6-0 44 2
3. Melba 5-1 29 3
4. Declo 6-2 21 4
5. Firth 5-2 13 5

 


Others receiving votes: Aberdeen 2, Grangeville 1.

Class 1A Division-I

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Prairie (11) 5-0 55 1
2. Oakley 7-0 44 2
3. Raft River 6-1 31 3
4. Notus 7-0 22 5
5. Lighthouse Christian 5-2 7 4

Others receiving votes: Clearwater Valley 4, Kamiah 1, Butte County 1.

Class 1A Division-II

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Carey (10) 5-0 54 1
2. Dietrich (1) 7-0 45 2
3. Kendrick 5-1 31 3
4. Mullan-St. Regis 6-1 23 4
5. Garden Valley 5-3 11 5

Others receiving votes: Watersprings 1.

Voters:
Donn Walden, Lewiston Tribune
Dylan Carder, KIFI/KIDK
Mark Nelke, Coeur d’Alene Press
Jim Church, KORT-FM
Paul Kingsbury, IdahoSports.com
Fred Davis, Bingham News Chronicle
Dave Nichols, Spokesman-Review
Michael Lycklama, Idaho Statesman
Andrew Houghton, Idaho State Journal
Allan Steele, Post Register
John Wustrow, Idaho Press



Fan Comments
Sign In | Register






This information is copyrighted to IdahoSports.com. Any rebroadcast, retransmission, or other use of this information is strictly prohibited without the expressed, written, consent of IdahoSports.com.

Copyright IdahoSports.com | Privacy Policy