There are 691 fans on right now!
(Click For Complete Broadcast Schedule)
9/22 Boys Soccer  Ridgevue vs Middleton
9/24 Football  Declo vs Gooding
9/25 Football  Bonneville vs Skyline
9/25 Football  Idaho Falls vs Pocatello
9/25 Football  Nampa vs Emmett
10/2 Football  Bishop Kelly vs Middleton
10/2 Football  Boise vs Century
10/2 Football  Burley vs Pocatello
10/2 Football  Rigby vs Idaho Falls
10/9 Football  Middleton vs Emmett
10/9 Football  Preston vs Century
10/9 Football  Shelley vs Pocatello
10/10 Football  Idaho Falls vs Skyline
10/15 Football  Marsh Valley vs Gooding
10/16 Football  Canyon Ridge vs Century


Most Recent Action Photo Galleries

(Click For Complete List Of Galleries)
9/19 Football  Notus vs Tri-Valley
9/19 Girls Soccer  Skyview vs Timberline
9/19 Football  Lewiston vs Lakeland Frosh
9/18 Football  North Gem vs Rockland
9/18 Football  Eagle vs Rocky Mountain
9/18 Football  Jerome vs Twin Falls
9/17 Volleyball  JV Filer vs Kimberly
9/17 Volleyball  Borah vs Timberline (Boise)
9/17 Volleyball  Filer vs Kimberly
9/17 Volleyball  Idaho Falls vs Thunder Ridge
9/16 Girls Soccer  South Fremont vs Snake River
9/15 Boys Soccer  Bishop Kelly vs Caldwell
9/15 Volleyball  Minico vs Jerome
9/14 Boys Soccer  Shelley vs Blackfoot
9/14 Boys Soccer  Buhl vs Kimberly

 
Boys Basketball Media Poll | Feb. 25

ORDER GAME PHOTOS

Poll Methodology
The State Boys Basketball Media Poll is determined by a simple points system based on how each voting media member ranks teams in each classification. A team receives five points for a first place vote, four points for a second place vote and so on down through the fifth place team, which receives one point. The rankings are set by listing the teams' point totals from highest to lowest.

Legend
W-L: Win-Loss Record
Pts: Number of points scored in poll
Pvs: Ranking from the previous week


Boys Basketball Media Poll

Feb. 25, 2020

5A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Rocky Mountain (7) 22-1 35 1
2. Rigby 22-1 25 2
3. Post Falls 19-3 19 3
4. Borah 19-4 17 4
5. Meridian 19-4 9 5

Others receiving votes: None

4A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Preston (7) 22-1 35 1
2. Middleton 19-3 27 2
3. Idaho Falls 17-5 17 3
4. Minico 17-6 10 -
5. Kuna 16-6 8 T-4

Others receiving votes: Moscow 4, Burley 2, Lakeland 1, Bishop Kelly 1

3A
Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Fruitland (5) 21-1 33 1
2. Kimberly (2) 20-1 30 2
3. Sugar-Salem 17-5 21 3
4. Teton 14-7 10 4
5. Kellogg 14-6 9 5
         

Others receiving votes: Snake River 2

 2A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. West Side (4) 20-3 32 2
2. North Fremont (3) 18-2 31 1
3. St. Maries 15-5 20 3
4. Malad 15-8 6 -
5. Marsing 15-7 5 4

Others receiving votes: New Plymouth 4, Cole Valley Christian 4, Bear Lake 3.

1ADI
Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Lapwai (6) 20-2 34 1
2.  Potlatch (1) 19-2 28 2
3. Ambrose 20-2 22 3
4. Oakley 17-6 12 5
5. Grace 14-10 6 -
         

Others receiving votes:Valley 3

 1ADII

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Lakeside (5) 19-0 33 1
2. Lighthouse Christian (2) 20-4 30 2
3. Garden Valley 16-3 21 3
4. Cascade 16-4 11 4
5. Mackay 18-4 9 5

Others receiving votes: Timberline (Weippe) 1

Voters:

Mark Nelke, Coeur d'Alene Press
Madison Guernsey, Idaho State Journal
Brandon Walton, Idaho Press
Paul Kingsbury, IdahoSports.com
Allan Steele, (Idaho Falls) Post Register
Ben Jones, (Twin Falls) Times-News
Michael Lycklama, Idaho Statesman


Feb. 18, 2020

5A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Rocky Mountain (8) 19-1 40 1
2. Rigby 18-1 27 3
3. Post Falls 17-3 21 4
4. Meridian 17-3 17 2
5. Borah 16-4 15 5

Others receiving votes: None

4A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
T-1. Middleton (4) 16-2 36 1
T-1. Preston (4) 18-1 36 2
3. Idaho Falls 14-4 24 4
4. Burley 14-5 9 -
5. Kuna 14-4 5 -

Others receiving votes: Lakeland 4, Moscow 4, Minico 2

3A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Fruitland (7) 18-1 39 1
2. Kimberly (1) 17-1 33 2
3. Sugar-Salem 13-5 24 3
4. Teton 12-5 15 4
5. Kellogg 11-6 6 5
         

Others receiving votes: Snake River 3

2A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. North Fremont (4) 14-2 36 1
2. West Side (3) 16-3 34 3
3. Marsing (1) 15-5 21 2
4. St. Maries 12-5 15 4
5. Nampa Christian 14-6 6 5

Others receiving votes: Bear Lake 5, New Plymouth 2, Malad 1.

1ADI
Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Lapwai (3) 17-2 35 2
2.  Potlatch (3) 17-2 33 3
3. Ambrose (2) 17-2 28 1
4. Valley 15-4 14 4
T-5. Grace 11-10 5 T-5
T-5.  Oakley 15-5 5 -

Others receiving votes: None

1ADII

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
1. Lakeside (6) 16-0 38 1
2. Lighthouse Christian (2) 16-4 34 2
3. Garden Valley 13-3 19 3
4. Cascade 13-4 17 4
5. Mackay 16-4 11 5

Others receiving votes: Timberline (Weippe) 1

Voters:

Mark Nelke, Coeur d'Alene Press
Colton Clark, Lewiston Tribune
Madison Guernsey, Idaho State Journal
Brandon Walton, Idaho Press
Paul Kingsbury, IdahoSports.com
Michael Lycklama, Idaho Statesman
Allan Steele, (Idaho Falls) Post Register
Ben Jones, (Twin Falls) Times-News



Fan Comments
Sign In | Register













This information is copyrighted to IdahoSports.com. Any rebroadcast, retransmission, or other use of this information is strictly prohibited without the expressed, written, consent of IdahoSports.com.

Copyright IdahoSports.com | Privacy Policy