There are 1354 fans on right now!
(Click For Complete Broadcast Schedule & Archives)
9/20 Football  Rockland vs Horseshoe Bend
9/20 Football  Columbia vs Kuna
9/20 Football  Kendrick vs Prairie
9/20 Football  Middleton vs Fruitland
9/20 Football  Murtaugh vs Dietrich
9/20 Football  South Fremont vs Firth
9/27 Football  Bonners Ferry vs Moscow
9/27 Football  Canyon Ridge vs Twin Falls
9/27 Football  Homedale vs Fruitland
9/27 Football  Madison vs Rigby
9/27 Football  Skyline vs Idaho Falls
9/27 Football  Thunder Ridge vs Kuna
9/27 Football  Coeur d'Alene vs Highland (Poc)
10/3 Football  Blackfoot vs Skyline
10/3 Football  Buhl vs Gooding


Most Recent Action Photo Galleries

(Click For Complete List Of Galleries)
9/13 Football  Glenns Ferry vs Garden Valley
9/13 Football  Borah vs Eagle
9/13 Football  Minico vs Burley
9/13 Football  Skyline vs Rigby
9/13 Football  Nyssa (OR) vs New Plymouth
9/13 Football  Firth vs Snake River
9/12 Football  Rocky Mountain vs Boise
9/7 Football  Prairie vs Raft River
9/7 Football  Oakley vs Idaho City
9/7 Girls Soccer  American Falls vs Buhl
9/7 Football  Valley vs Genesee
9/7 Football  Lewis and Clark JV vs Lake City JV
9/6 Football  Fruitland vs Gooding
9/6 Football  Rocky Mountain vs Mountain View
9/6 Football  Wood River vs Minico

 
Girls Basketball Coaches Poll

ORDER GAME PHOTOS

Poll Methodology
The State Girls Basketball Coaches Poll is determined by a simple points system based on how each coach ranks the top five teams in their classification. A team receives five points for a first place vote, four points for a second place vote and so on down through the fifth place team, which receives one point. The rankings are set by listing the teams' point totals from highest to lowest.

Legend
W-L: Win-Loss Record
Pts: Number of points scored in poll
Pvs: Ranking from the previous week


Final Girls Basketball Coaches Poll
Records are through Jan. 29, 2019

Class 5A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
 1. Mountain View (13) 20-0 65 1
 2. Lake City 18-3 42 2
 3. Eagle 17-4 38 3
 4. Boise 15-5 32 4
 5. Timberline 15-5 17 5

Others receiving votes: Rigby 1


Class 4A

 Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
 1. Century (13) 21-0 72 1
 2. Bonneville (1) 21-0 60 2
 3. Middleton (1) 18-2 45 3
 4. Blackfoot 17-3 28 4
 5. Bishop Kelly 16-4 13 5

Others receiving votes: Mountain Home 5, Minico 1, Caldwell 1


Class 3A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
 1. Timberlake (11) 18-2 63 1
 2. Sugar-Salem (2) 20-2 52 2
 3. Parma 19-2 40 3
 4. Bonners Ferry 15-5 21 4
 5. Snake River 13-7 13 -

Others receiving votes: Gooding 4, Homedale 2


Class 2A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
 1. Soda Springs (14) 21-0 70 1
 2. Melba 20-1 50 2
 3. Ririe 18-4 43 3
 4. Cole Valley Christian 18-3 28 4
 5. Malad 14-7 11 -

Others receiving votes: Grangeville 3, Firth 3, West Jefferson 1, Declo 1


Class 1A Division-I

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
 1. Lapwai (10) 17-4 74 2
 2. Prairie (5) 17-2 68 1
 3. Shoshone 20-1 46 3
 4. Rimrock (1) 18-2 33 4
 5. Grace 13-8 9 -

Others receiving votes: Notus 4, Troy 4, Genesee 2


Class 1A Division-II

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
 1. Sho-Ban (10) 19-1 69 1
 2. Salmon River (4) 17-2 61 3
 3. Carey (2) 16-1 48 2
 4. Mackay (1) 16-5 28 -
 5. Rockland 19-4 21 4

Others receiving votes: Nezperce 15, Kendrick 6, Tri-Valley 4, Genesis Prep 3

 


Jan. 23 Girls Basketball Coaches Poll
Records are through Jan. 22, 2019

Class 5A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
 1. Mountain View (11) 19-0 59 1
 2. Lake City (1) 17-3 40 T-2
 3. Eagle 17-3 39 4
 4. Boise 14-5 22 T-2
 5. Timberline 14-5 16 5

Others receiving votes: Highland 4


Class 4A

 Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
 1. Century (13) 20-0 72 1
 2. Bonneville (2) 20-0 56 2
 3. Middleton 16-2 35 3
 4. Blackfoot 16-3 33 4
 5. Bishop Kelly 14-4 15 5

Others receiving votes: Mountain Home 7, Minico 4, Caldwell 3


Class 3A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
 1. Timberlake (9) 16-2 62 1
 2. Sugar-Salem (4) 18-2 58 2
 3. Parma (1) 18-2 47 3
 4. Bonners Ferry 13-5 15 4
 5. Gooding 14-6 13 -

Others receiving votes: Snake River 12, South Fremont 1, Teton 1, Homedale 1


Class 2A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
 1. Soda Springs (12) 19-0 66 1
 2. Melba (1) 19-1 45 3
 3. Ririe 15-4 40 2
 4. Cole Valley Christian 17-3 32 4
 5. Grangeville 11-7 7 -

Others receiving votes: Malad 6, West Jefferson 6, Firth 4, Declo 4


Class 1A Division-I

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
 1. Prairie (12) 16-0 60 1
 2. Lapwai 15-4 46 2
 3. Shoshone 18-1 37 3
 4. Rimrock 17-2 14 5
 5. Notus 13-5 7 -

Others receiving votes: Troy 6, Genesee 3, Liberty Charter 3, Grace 3, Valley 1


Class 1A Division-II

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
 1. Sho-Ban (7) 17-1 48 1
 2. Carey (2) 15-1 38 2
 3. Salmon River (1) 14-2 33 3
 4. Rockland 15-3 13 -
 5. Kendrick 16-3 12 5

Others receiving votes: Mackay (1) 10, Nezperce 6, Dietrich 4, Genesis Prep 1



Fan Comments Sign In | Register













This information is copyrighted to IdahoSports.com. Any rebroadcast, retransmission, or other use of this information is strictly prohibited without the expressed, written, consent of IdahoSports.com.

Copyright IdahoSports.com | Privacy Policy