There are 480 fans on right now!
(Click For Complete Broadcast Schedule & Archives)
5/24 Football  East Idaho All-Star Football Game
5/27 Football  8-Man District 4 Shrine Game
5/27 Football  11-Man District 4 Shrine Game
6/22 Football  8-Man All-State Game
6/22 Football  7th Grade All-State Game
6/22 Football  8th Grade All-State Game


Most Recent Action Photo Galleries

(Click For Complete List Of Galleries)
4/24 Baseball  Vale (OR) vs New Plymouth
4/23 Softball  St. Maries vs Kamiah
4/23 Baseball  Skyview vs Rocky Mountain
4/22 Baseball  Post Falls JV vs St. Maries
4/20 Softball  Highland (Poc) vs Timberline (Boise)
4/20 Track & Field  YMCA Invitational Track 11:50
4/20 Track & Field  YMCA Invitational Field
4/20 Track & Field  YMCA Invitational Track 12:45
4/19 Softball  Highland (Poc) vs Rocky Mountain
4/19 Softball  Marsh Valley vs Snake River
4/19 Track & Field  YMCA Invitational Field
4/19 Softball  Highland (Poc) vs Centennial
4/19 Boys Lacrosse  Eagle vs Boise JV
4/19 Track & Field  YMCA Invitational Track 6:00 pm
4/19 Track & Field  YMCA Invitational Track 7:50 pm

 
Boys Basketball Coaches Poll

ORDER GAME PHOTOS

Poll Methodology
The State Boys Basketball Coaches Poll is determined by a simple points system based on how each coach ranks the top five teams in their classification. A team receives five points for a first place vote, four points for a second place vote and so on down through the fifth place team, which receives one point. The rankings are set by listing the teams' point totals from highest to lowest.

Legend
W-L: Win-Loss Record
Pts: Number of points scored in poll
Pvs: Ranking from the previous week


Final Boys Basketball Coaches Poll
Records are through Feb. 11, 2019

Class 5A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
 1. Madison (8) 19-2 60 1
 T-2. Rocky Mountain (3) 19-2 52 2
 T-2. Borah (3) 18-3 52 3
 4. Rigby 17-4 20 4
 5. Post Falls 15-6 19 5

Others receiving votes: Boise 4, Meridian 3


Class 4A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
 1. Twin Falls (15) 18-2 90 1
 2. Preston (3) 19-2 76 2
 3. Century (2) 17-4 54 4
 4. Minico 17-4 47 3
 5. Idaho Falls 15-5 22 5

Others receiving votes: Moscow 4, Vallivue 4, Columbia 1, Bishop Kelly 1, Kuna 1


Class 3A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
 1. Fruitland (13) 17-4 65 1
 2. Kimberly 17-3 42 3
 3. Parma 18-3 40 2
 4. Teton 12-7 26 -
T-5. Sugar-Salem 13-9 10 4
T-5. Snake River 13-7 10 5

Others receiving votes: Marsh Valley 2


Class 2A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
 1. Ririe (13) 19-1 69 1
 2. Bear Lake (1) 18-2 51 3
 3. Grangeville 15-3 38 2
 4. West Side 12-9 24 -
 5. Cole Valley Christian  14-6 14 5

Others receiving votes: North Fremont 9, Declo 4, McCall-Donnelly 1


Class 1A Division-I

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
 1. Lapwai (13) 16-4 76 1
 2. Grace (2) 15-5 57 3
 3. Prairie 15-6 46 2
 4. Valley 16-4 28 4
 5. Wallace (2) 15-2 24 5

Others receiving votes: Potlatch 17, Ambrose 6, Challis 5, Liberty Charter 5, Glenns Ferry 3, Oakley 2, Shoshone 1


Class 1A Division-II

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
 1. Lighthouse Christian (14) 20-0 78 1
 2. North Gem 18-3 60 2
 3. Genesis Prep (2) 11-8 46 3
 T-4. Mackay 18-4 28 4
 T-4. Horseshoe Bend 17-4 28 5

Others receiving votes: Lakeside 5 (1), Salmon River 4, Rockland 3, Watersprings 2, Murtaugh 1

 


Feb. 5 Boys Basketball Coaches Poll
Records are through Feb. 4, 2019

Class 5A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
 1. Madison (6) 17-2 56 2
 2. Rocky Mountain (4) 18-2 53 1
 3. Borah (3) 17-3 39 3
 4. Rigby 16-3 23 4
 5. Post Falls 14-6 12 5

Others receiving votes: Meridian 2


Class 4A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
 1. Twin Falls (15) 17-2 87 2
 2. Preston (3) 17-2 70 3
 3. Minico (1) 16-3 61 1
 4. Century 14-4 38 4
 5. Idaho Falls 13-5 14 5

Others receiving votes: Columbia 10, Middleton 3, Moscow 1, Bishop Kelly 1


Class 3A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
 1. Fruitland (12) 15-4 60 1
 2. Parma 17-2 43 3
 3. Kimberly 15-3 37 2
 4. Sugar-Salem 12-8 22 5
 5. Snake River 12-6 14 4

Others receiving votes: Teton 4


Class 2A

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
 1. Ririe (12) 17-1 64 1
 2. Grangeville (1) 15-3 45 3
 3. Bear Lake 16-2 39 2
 4. North Fremont  15-3 19 5
 5. Cole Valley Christian  12-6 12 4

Others receiving votes: Declo 7, West Side 6, St. Maries 2, Nampa Christian 1


Class 1A Division-I

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
 1. Lapwai (15) 15-4 87 1
 2. Prairie 14-5 57 2
 3. Grace (1) 14-5 46 3
 4. Valley (1) 15-4 35 4
 5. Wallace (1) 14-2 16 5

Others receiving votes: Potlatch 14, Ambrose 7, Challis 4, Liberty Charter 2, Glenns Ferry 2


Class 1A Division-II

Rank Team Name (1st Place Votes) W-L Pts Pvs
 1. Lighthouse Christian (14) 19-0 74 1
 2. North Gem (1) 16-3 56 2
 3. Genesis Prep (1) 10-8 43 3
 4. Mackay 16-4 36 4
 5. Horseshoe Bend 16-4 18 5

Others receiving votes: Salmon River 3, Lakeside 3, Camas County 2, Watersprings 2, Logos 2, Rockland 1



Fan Comments Sign In | Register







This information is copyrighted to IdahoSports.com. Any rebroadcast, retransmission, or other use of this information is strictly prohibited without the expressed, written, consent of IdahoSports.com.

Copyright IdahoSports.com | Privacy Policy